Makulası tutulmuş yırtıklı retina dekolmanı olan hastalarda anatomik başarı sonrası makula fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of macular functions after anatomic success in surgery for rhegmatogenous retinal detachment with macular involvent
  1. Tez No: 103385
  2. Yazar: SOYKAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK ESGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Çalışmamıza, Ocak 1985 - Haziran 2000 tarihleri arasında, ameliyat öncesinde makulası dekole olmuş tek taraflı yırtıklı retina dekolmanı tanısıyla ameliyat edilmiş ve psikofiziksel testlerin sonuçlarının etkilenmemesi için, her iki gözde de oküler ortam kesifliği ve başka oküler patoloji bulunmayan 29 hasta alınmıştır. Hastalar ameliyat sonrasında en az 6 ay izlenmiştir. Anatomik başarı kazanılmış bu hastalarda, ameliyat sonrasında fonksiyonel iyileşmenin ne ölçüde gerçekleştiği, görme keskinliği, kontrast duyarlılık, renk görme, görme alanı gibi psikofiziksel ve görsel uyarılmış potansiyeller gibi objektif testlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca bütün bu fonksiyonel değişikliklerin, ameliyat öncesinde makulanın dekole kaldığı süreyle ilişkisi incelenmiştir. Sonuçta kontrast duyarlılığın ve renk görmenin, görme keskinliği düzeyiyle ilişkili olduğu ve bu 3 fonksiyonel değişikliğin de ameliyat öncesinde makulanın dekole kaldığı sürenin uzamasından olumsuz etkilendiği görülmüştür. Ayrıca görme keskinliğinden bağımsız olarak, P-100 latansının, ameliyat edilmiş gözlerde anlamlı şekilde uzadığı ve bu uzamanın, makulanın dekole kaldığı süre ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, ameliyat edilmiş gözlerde, kontrol grubuna göre anlamlı olarak, görme alanı ortalama hasarının arttığı ve bu artışın, makulanın dekole kaldığı süreyle ilişkili olmadığı görülmüştür. 57Bütün bunlar gösteriyor ki, bazı histopatolojik çalışmalarda da ifade edildiği üzere, retina dekolmanlı hastaların, geriye dönüşsüz hücresel değişiklikler gelişmeden, mümkün olan en kısa süre içinde ameliyat edilmesi fonksiyonel başarıya oldukça katkıda bulunacaktır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF MACULAR FUNCTIONS AFTER ANATOMIC SUCCESS IN SURGERY FOR RHEGMATOGENOUS RETINAL DETACHMENT WITH MACULAR INVOLVEMENT In this study, the total of 29 patients who were successfully operated because of unilateral rhegmatogenous retinal detachment involving the macula were analyzed. None of the patients had any ocular pathology in each eye. All of the patients had been observed for at least 6 months after the operation. The macular functions were objectively evaluated with the pattern VEP and subjectively with visual acuity, contrast sensitivity, colour vision and visual field in patients with rhegmatogenous retinal detachment involving the macula. It was also examined whether the functional recovery was related to the length of the time the macula was detached before surgery or not. The fellow eyes of the patients were taken as the control group. Consequently it was found that contrast sensitivity and color vision were related to visual acuity. The length of preoperative time macula was detached had a negative effect 59on these three functions, that is, the longer time macula was detached the poorer recovery in visual acuity, contrast sensitivity and color vision took place. Similarly P-100 latencies in VEP were longer in the eyes, which were operated for rhegmatogenous retinal detachment, and the longer the time macula was detached the longer the P-100 latency. It was also found that the duration of macular detachment was significantly shorter in the eyes which functional recovery was remarkable. All of these findings emphasize that the patients with rhegmatogenous retinal detachment should be operated immediately, before irreversible histopathological changes occur. 60