Tekrarlayan gebelik kayıplarında serum TNF-alfa, IL-6, plazma lupus antikoagülanı ve antikardiyolipin antikor düzeylerinin önemi
- Tez No: 103433
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET C. ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET TGK'lı hastalarda bakılan sitokin düzeylerinin gebeliğin prognozundaki önemini incelemeyi amaçladığımız bu çalışma, Eylül 2000-Mart 2001 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dah'na başvuran 40'ı gebe (20'si çalışma grubu, 20'si kontrol grubunda olmak üzere), 20'si gebe olmayan, ortalama yaşlan 26.42±4.24 (19- 35) olan toplam 60 hasta üzerinde yapıldı. Çalışma üç gruba ayrıldı. 1-Anamnezinde TGK'sı olan çalışma sırasında 20. haftanın altında gebeliği olan grup (20 hasta) (TGK G(+)) 2-Anamnezmde TGK'sı olan ve çalışma sırasında gebeliği olmayan grup (20 hasta) (TGK G(-) 3-Anamnezinde TGK olmayan, çalışma sırasında 20. haftanın altında gebeliği olup, abortus şikayeti olmayan (kanama, ağrı gibi), sağlıklı kontrol grubu (20 hasta) (K) Bu TGK'lı hastaların serum sitokin düzeylerinde özellikle Thı immünitede rol alan TNF-a düzeyinde yükselme, Thı immünhede rol alan IL-6 düzeylerinin ise normal sınırlarda okluğu tesbit edilmiştir. TGK'h hastalarda gebeliğin kaybı durumlarında TNF-a düzeyinin arttığı tesbit edilmiştir. Bu bulgular yükselmiş TNF-a düzeylerinin fetal hasarın bir göstergesi okluğunu ya da en azından düşüğe neden olabilecek bir patoloji varlığım yansıtır. Tekrarlayan gebelik kayıplarında sitokin düzey tayinini klinik kullanıma sokmayı amaçlayan bu çalışmamızın, ileride geliştirilmiş çatışmalarla desteklendiği takdirde serumda tayin edilen sitokin düzeylerinin erken ve tekrarlayıcı gebelik kayıplarının takibinde belirleyici ve prognozunda önemli bir test olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we aimed to investigate the importance of the cytokine levels on the prognosis of pregnancy studied in the habitual abortioaOur study was completed on total 60 patients, average age 26.42t4.24 (19-35), of 40 pregnant (20 in the study group and 20 in the control group) of 20 nonpregnant and administered to the department of Gynecology Obstetrics of the medical School Selçuk University between September 2000 and March 2001. Our study was classified into three groups. 1- The first group with 20 patients with habitual abortion in their history and with gestation less than 20 weeks during the study (Habitual Abortion G(+)) 2- The second group with 20 patients with habitual abortion in their history and nonpregnant during the study (Habitual Abortion G(-)) 3- The healthy control group with 20 patients without complaints of abortion both during the study and in their history (bleeding and pain), with pregnancy less than 20 weeks during the study (Control) In the patients with habitual abortion, significantly eleveted serum levels of TNF-a acted on Thi immunity have been detected.However serum levels of IL-6 acted on Thz immunity have been detected at the normal limits, a These findings reflect that the levels of the increased TNF-a are the manifest of a fetal damage or that at least a pathology which can be caused an abortus exists. Our study aimed to stress the determination of the cytokine levels in the habitual abortion as an important prognostic test in the course of early pregnancy and habitual abortion. 50