Gestasyonel diyabetes mellitusta hücre bölünmesi ve çoğalmasında görev alan faktörlerin düzeyleri
The Factor levels which play roles in cell division and proliferation in gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 103448
  2. Yazar: ÇİĞDEM DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TAYYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
52 were found to be unchanced. We think that hyperinsulinemia in GDM affects fetal liver protein synthesis and decreases AFP levels. Because of the treatment the fetal insulin levels were not high in GDM. Fetal IGF-1 levels were not high in GDM that may be a result of linear relationship between fetal insulin levels and IGF-1 levels. We think that fetal GH levels were unchanged because of the reverse relationship between fetal IGF-1 and GH levels.48 için risk faktörü bulunan gebeler ile tarama testi pozitif olan gebelere diagnostik üç saatlik OGTT yapıldı. Kan örneklerinden ölçülen plazma glukoz düzeylerinin iki veya daha fazlasının Carpenter ve Coustan kriterlerindeki eşik değerlere eşit veya yüksek olması halinde GDM tanısı kondu. 55'i GDM'li ve 67'si sağlıklı olmak üzere toplam 122 gebe bu çalışmaya dahil edildi. Çalışma kapsamına alınan tüm gebelerin 28-32. haftalarda açlık serum insülin, c-peptid düzeyleri ile IGF-1 ve AFP düzeyleri tespit edildi. Çalışma kapsamındaki gebelerden doğan bebeklerden doğumdan hemen sonra kordon kanı örneği alındı ve bu örneklerde insülin, c-peptid düzeyleri ile IGF-1 ve BH düzeyleri tespit edildi. Bebeklerin doğum ağırlıkları, cinsiyetleri, doğum şekilleri ve doğumun gerçekleştiği gebelik haftaları kaydedildi. Anne kanı İnsülin, c-peptid ve AFP düzeyleri açısından GDM grubu ve sağlıklı gebe grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilirken, IGF-1 düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Kordon kanı insülin.c-peptid, IGF-1 ve BH değerleri bakımından sağlıklı grup ve GDM'li grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç olarak GDM'li gebelerde gelişen periferal insülin direncine bağlı olarak maternal kanda insülin ve c-peptid seviyesi yükselmektedir. GDM'de fetoplasental ünitede belirgin bir aksaklık oluşmadığı ve dolayısıyla normal plasental BH değerlerine bağlı olarak maternal kanda IGF-1 düzeyinin değişmediği kanaatindeyiz. Ayrıca GDM'deki hiperinsülineminin fetus karaciğerinde protein sentezini etkileyerek AFP seviyesini düşürdüğü49 görüşündeyiz. GDM tespit edildiği andan itibaren tedaviye başlanması sonucu GDM'li anne bebeklerinde insülin seviyesini yüksek bulmadığımız ve fetal insulin seviyesi ve fetal IGF-1 seviyesi arasındaki lineer ilişki çerçevesinde fetal IGF-1 seviyesinin GDM'de yüksek olmadığı kanısındayız. Diğer taraftan fetal IGF-1 ve fetal BH seviyesi arasındaki ters ilişkiye bağlı olarak fetal BH seviyesinin GDM'de farklı olmadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY The aim of this study was to evaluate the effects of GDM on the factors which play important roles in fetal growth and cell proliferation. For this purpose insulin, c -peptide, IGF-1 and AFP levels in maternal blood and insulin, c- peptide, IGF-1 and GH levels in fetal cord blood were measured in 122 pregnancies. Women without any risk factors for gestational diabetes mellitus (history of macrosomia, prior gestational diabetes mellitus, prior stillbirth, glycosuria,51 maternal obesity, hypertension, family history of diabetes) were screened between 28 and 32 weeks of gestation using 50 g oral glucose challenge. At 28 to 32 weeks of gestation, women who have one or more risk factors for gestational diabetes mellitus and women with a 1 -hour glucose screen greater than or equal to 140 mg/dl underwent a 3-hour, 100 g oral glucose tolerance test in accordance with Carpenter and Couston criteria. A diagnosis of GDM was made if two or more plasma glucose levels were greater than or equal to threshold values. 55 gestational diabetic and 67 healthy pregnant women were included in this study. Fasting insulin, c-peptide, IGF-1 and AFP concentrations in maternal serum were measured at 28-32 gestational weeks. Insulin, c-peptide, IGF-1 and GH concentrations were measured in cord blood in all healthy pregnancies and pregnancies complicated by gestational diabetes mellitus. Gestational age, sex, birth route and birth weight of the newborn were recorded. Maternal serum insulin, c-peptide and AFP concentrations were significantly different between healthy and GDM group, but there was no statistically significant difference in maternal serum IGF-1 concentrations between the groups. There were no differences in cord blood insulin, c-peptide, IGF-1, GH levels between the groups of normal infants and the infants of gestational diabetic mothers. Maternal blood insulin and c-peptid levels increased in GDM as a result of peripheral insulin resistance. Fetoplacental unit was not affected in GDM and that results with normal placental GH levels. Thus maternal IGF-1 levels52 were found to be unchanced. We think that hyperinsulinemia in GDM affects fetal liver protein synthesis and decreases AFP levels. Because of the treatment the fetal insulin levels were not high in GDM. Fetal IGF-1 levels were not high in GDM that may be a result of linear relationship between fetal insulin levels and IGF-1 levels. We think that fetal GH levels were unchanged because of the reverse relationship between fetal IGF-1 and GH levels.