Laringeal maske anestezisi altında minilaparatomi ile subtotal histerektomi ve etga altında minilaparatomi ile subtotal histerektominin etga altında total abdominal histerektomi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 103449
  2. Yazar: FERHAT KESMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN İNGEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Mart 2000 - Mart 2001 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı' na başvuran hastalardan Tedaviye Rezistans menometroraji ve myoma uteri nedeniyle başvuran 35-60 yaşları arasında 90 gönüllü hastayı çalışmamıza dahil ettik. Başvuran 30 hastaya ETGA altında totalabdominal histerektomi (grup 1), 30 hastaya ETGA altında minilaparatomiyle subtotal abdominal histerektomi (grup 2) diğer 30 hastaya laringeal maske anestezisi (LMA) altında minilaparatomiyle subtotal abdominal histerektomi uyguladık (Grup 3). Grup 1 ve 2 hastaların hepsine anestezik ajan olarak propofol (diprivan®), sevofluran (sevorane®) likid, verocuronium bromide (norcuron®), grup 3' teki hastalara sadece propofol, sevofluran kullanıldı. Her 3 gruptaki hastalar, yaş, kilo, boy, anestezisi süresi, uyanma süresi, anestezi komplikasyonu, insizyon uzunluğu, operasyon süresi, operasyonda kanama miktarı, operasyon materyalinin ağırlığı, postop mobilizasyon, postop barsak aktivitesinin geri dönüşü, gaz çıkarma, gaita çıkarma, exsterne süresi, normal aktivitesine dönüş, normal işine dönüş açısından karşılaştırıldı. Operasyon sırası ve operasyon sonrasında her 3 grupta da her hangi bir anestezi komplikasyonuna rastlanmadı. Demografik incelemede gruplar arasında farklılık yoktu. Grup 1 hastalarda diğer gruplardan farklı olarak anestezi süresi, uyanma süresi, operasyon süresi, insizyon uzunluğu, externe süresi daha uzundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ninety patients between 35 and 60 years of were admitted to the gynecology and obstetric department of the faculty of medicine Atatürk University during a period between March 2000 and March 2001. They had complaints of menomethrorhagia and myoma uteri which had proved to be resistant to medical treatment. The patients agreed to be included in the present study. They were divided into 3 groups. 30 patients in the first group were applied total abdominal hysterectomy under ETGA, another 30 in the second group were applied subtotal abdominal hysterectomy along with minilaparatomy under ETGA, and the 30 patients in the third group were applied subtotal abdominal hysterectomy along with minilaparatomy under laryngeal mask airway (LMA). All of the patients were administered liquid propofol (diprivan), sevofluran liquid (sevorane), verocronium bromide (norcuron) but those in the 3rd group were given only propofol and sevofluran. The patients in each group were compared and contrasted in respect of age, body weight and height, duration of anesthesia, the time needed for regaining consciousness, anesthetic complications, length of incision, duration of operation, amount of hemorrhage, severity of operational material, post-operative mobilization, regaining intestinal activity, breaking wind, exceretion time to pass until discharge and regaining normal activity to get back to work. No anesthetical complication was observed during and after the operation in any of the three groups. Demographic investigation did not show any difference between the groups.