Oral ve transdermal hormon replasman tedavisinin normotansif ve hipertansif postmenopozal kadınlarda sol ventrikül diastolik fonksiyonları üzerine olan etkileri
Effects of oral and transdermal hormone replacement therapy on left ventricular function in normotensive and hypertensive postmenopausal women
  1. Tez No: 103447
  2. Yazar: CEMİL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM DİNÇER CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Farklı yazarlar tarafından kardiyak fonksiyonlar, menopoz ve HRT arasındaki ilişkiyi araştıran çeşitli çalışmalarda; menopozun hem hipertansif hem de normotansif kadınlarda, sol ventrikül geometrik strukturü ve fonksiyonu üzerine, bağımsız bir fizyolojik etkisinin olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmalarda, menopozla birlikte hem normotansif hem de hipertansif postmenopozal kadınlarda sol ventrikülde hipertrofi ortaya çıktığı ve HRT ile azaldığı gösterilmiştir. Bizim çalışmamızda, normotansif ve hipertansif postmenopozal kadınlarda 12 ay boyunca oral ve transdermal HRT verilmiş, quantitatif ve myokard pulsed akım doku Doppler ekokardiografi ile tedavi öncesi ve 12.ayda sol ventrikül diastolik fonksiyonları değerlendirilmiştir. 12. ayda hem normotansif hem de hipertansif postmenopozal kadınlarda, sol ventrikül diastol sonu, sistol sonu çaplarda, interventriküler septum ve posterior duvar kalınlığında önemli oranda azalma saptanmıştır. Doppler parametrelerinde elde edilen sonuçlar olumlu yöndedir. Literatürde yer alan, kısa dönem HRT verilen çalışmalarda bu yararlı etki gösterilememiştir. Bu da HRT'den yararlı kardiyak etkileri sağlamak için, HRT'nin uzun dönem uygulanmasının gerekliliğini göstermektedir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of menopause on the structure and function of left ventricle has been reported as an independent factor in both normotensive and hypertensive women in various studies conducted by different authors. In these studies, hypertrophy of the left ventricle with the onset of menopause and then the reversal of the situtation by the administration of HRT have been demonstrated in both hypertensive and normotensive postmenopausal women. In our study, we prescribed HRT to normotensive and hypertensive women by oral and transdermal route, and assessed the functions of the left ventricle before and after the medication period of 12 months by quantitative and myocardial pulsed tissue Doppler echocardiography. At the end of 12 months, the left ventricle end- diastolic and end-systolic diameters, interventriculer septum and posterior wall thickness were all found to be decreased significantly in both normotensive and hypertensive group. Doppler parameters showed reversal to normal cardiac function and normal cardiac diameters. Studies related to effects of short term HRT on cardiac functions don't show such an improvement. This shows the necessity for long term HRT, in order to obtain beneficial cardiac effects. 49