132 melez çeltik populasyonunda augmented desene göre bazı agronomik karakterlerin karşılaştırılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 10345
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
-51- 6. ÖZET Bu araştırmada, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tar la Bitkileri Bölümü'nde süren çalışmalar sonucu geliştiril - miş, ikinci ürüne uygun, 132 çeltik hat tı, materyal olarak ele alınmıştır. Denemede 2 hat ve "bir çeşit(İZ-30,İZ-68,KRASIO - STODOESKI) standart genotip olarak kullanılmıştır. Deneme Me nemen ekolojik koşullarında, Augmented Tesadüf Blokları de - senine göre,mikroverim parsellerinde yürütülmüştür. Çalışmada irdelenen agronomik karakterler şunlardır; bitki boyu, kardeş sayısı, 15 bitkide verim, salkımda başakcık sayısı, salkımda steril başakcık sayısı ve çiçeklenme gün. sa yısı. Deneme sonunda, deneme desenine ve incelenen agronomik karakterlere ilişkin, aşağıdaki noktalar açıklık kazanmıştır 1. Yabancı kaynaklardan introdüksiyon yolu ile gelen yada melezlemeler sonucu elde edilen çok sayıdaki test hat tıyla işe başlanması durumunda, standart desenlerin çoğu, te kerrürü ve bazı komplikasy onları da beraberinde getirdiğin den, bu desenlerle çalışmadan öne e, Augmented desenler bir ba samak olarak kullanılarak, çalışmaların devamlılığı sağlana bilir. 2. Deneme sonucunda, ikinci ürüne uygun çeltik geno tip leri İçin istenilen, kısa vegetasyona, yüksek verime ve kısa bitki boyuna sahip hatların var olması ( örneğin ;LA/PG//520 N244(75) hattı, 57 gün ile ortalamanın altında çiçeklenme gün sayısı, 377. 2 gr ile en yüksek ikinci 15 bitkide verime ve 62.7 cm ile ortalamanın altında bitki boyuna sahiptir.) çalışmaların, sonraki çalışmaların devamlılığı için, ümit verici, olduğu sonucunu vermektedir.
Özet (Çeviri)
-52- SÜMMÂRY In this study 132 rice lines were chosen as material.the which improved for second crop conditions in Department of field crops Or Faculty of Agriculture of Ege University. Two rice lines (ÎZ-30,ÎZ-68) and one cultivar (KRASHODORSKY) were used as standart genotypes. Experiments were conducted in Menemen with Augmented Randomized Complete Block Design in micro yield plots. The following agronomical characters were studied ; culm lenght, tiller numbers, grain yield of 15 plants, number of spikelet per panicle, number of steril spikelet per panic le, number of days to flowering. Concerning with experiment design and studied agronomical characters, the following points were become dear: l.In plant selection programs, experimenter usually start with a large number of test lines which have been ob tained either from crossings or through introduction from foreign sources. Under this condition, the routine designs are not satisfactory because of the limited number of factor levels of the mentioned designs or conducting a replicated trial can not be possible due to limited seed amount. There fore Augmented Designs have been experimantaly proved for such conditions to be used in preliminary yield trials. 2. The desired genotyps have been identified after evalation of vegetation duration, plant height and yield ca pacity from the mentioned trials. For exemple,the line LA/PG- //520H244CT5) is the second highest yielder with shortest culm lenght and has shortest vegetation duration. But, also many genotyps were chosen for replicated yield trials for next year.