Prostat adenokarsinomunda klinikopatolojik özelliklerin ve prognostik faktörlerin birarada değerlendirilmesi
Evaluation of clinicopathologic features and prognostic factors in prostate adenocarcinoma
  1. Tez No: 103458
  2. Yazar: ASUMAN AZİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN UYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET VE SONUÇ Çalışmamızda 1993 ve 1997 yıllan arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tam almış 67 prostat adenokarsinomu olgusuna ait operasyon öncesi ve sonrası klinik veriler, radikal prostatektomi materyaline ait morfolojik bulgular, proliferatif aktiviteyi ve fonksiyonel diferansiyasyonu gösteren özel boya yöntemlerine ait sonuçlar topluca incelenerek, mevcut ilişkiler ortaya çıkarıldı. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar: 1. Operasyon öncesi serum PSA değeri, prostat dışı yaydım ve v. seminalis invazyonu saptanan tümörlerde, saptanmayanlara göre daha yüksektir. 2. Gleason skor 7 grubunda yer alan tümörlerin birincil paterninin derecesine göre farklı davranış özellikleri gösterdiği saptanmıştır. 3. Gleason grade ve skor artışı ile uyumlu olarak, radikal prostatektomi materyaline ait morfolojik prognostik parametrelerde kötü prognoz yönünde artış mevcuttur. Bunlardan bazıları evreyi belirleyen faktörler olup grade ve evre ilişkisini desteklemektedir. 4. Gleason grade ile istatistiksel olarak en ileri anlamlı ilişki v. seminalis invazyonu arasında görülmüştür. 5. Tümör AgNOR değeri yüksek olgularda, prostat dışı tümör yayılımı anlamlı düzeyde sık görülen tek morfolojik bulgudur. 6. Tümörün morfolojik diferansiyasyonu, fonksiyonel diferansiyasyonu ve proliferatif aktivitesi birbirleriyle karşılaştınlmıştır.. Gleason grade 2, 3, 4 ve 5 tümör gruplarının AgNOR değerleri arasında ileri derecede anlamlı fark mevcut olup, grade 2'den 5'e doğru tümörün AgNOR değeri yükselmektedir.. Tümör odaklarında sülfatsız asidik müsin ve İHK'sal yöntemle kuvvetli PSA boyanma oranı, artan tümör grade'i ile matematiksel olarak 69azalma göstermektedir. Fonksiyonel diferansiyasyonu gösteren bu boya sonuçları üe morfolojik diferansiyasyonu gösteren Gleason grade arasındaki bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.. Tümöre ait AgNOR değerleri ile fonksiyonel diferansiyasyonu belirleyen asidik müsin ve PSA boyanma oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı ters yönde ilişki saptanmıştır.. Tümörün proliferatif aktivitesindeki artışa hem morfolojik hem de fonksiyonel diferansiyasyon kaybı eşlik etmektedir. 7. Yüksek gradeli PIN- AgNOR değerinin orta grade'li tümörler kadar yüksek değerlere sahip olması ve o olguya ait tümörün AgNOR değeri ile paralellik göstermesi, yüksek gradeli PIN'in karsinom öncüsü bir lezyon olduğunu desteklemektedir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND RESULTS Our study group is included 67 cases of prostatic adenocarcinoma diagnosed in the Pathology Department of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty. Clinical findings before and after operations, morphological findings of radical prostatectomy materials and results of special staining techniques which demonstrate proliferative activity and functional differentiation were evaluated and the correlations between these parameters were sought. Results of our study were as follows: 1. Tumors that showed extraprostatic extension and v. seminalis invasion exhibited higher preoperative serum prostate specific antigen (PSA) levels. 2. Our study confirmed that Gleason scor 7 tumors show different behaviour according to their primer pattern. 3. Morphological prognostic parameters of tumor in radical prostatectomy material indicating worse prognosis are accompanied by the increasing Gleason grade and score. As some of these parameters determine stage of tumor, they confirm the relationship of stage and grade. 4. Increasing Gleason grade of tumor has the most strong statistical correlation with the presence of v. seminalis invasion. 5. Extraprostatic tumor extension is the only morphological parameter of radical prostatectomy material seen significantly frequent in cases with high argyrophilic nucleolar organizer regions (AgNOR) counts. 6. Relationships between morphological differentiation, functional differentiation and proliferative activity of prostate adenocarcinoma are evaluated.. AgNOR counts of Gleason grade 2, 3, 4. and 5 tumors are significantly different from each other and AgNOR counts increase progresively from grade 2 to grade 5. 71. Percentage of nonsulphated acidic mucin staining and percentage of intense PSA staining im mun hi stochemicalry decrease as tumor grade increases. But there is no statistically significant relationship between these staining results which are associated with functional differentation of tumor and Gleason grade which is associated with morphological differentiation of tumor.. Our study confirms that there is an inverse correlation between AgNOR count of tumor and quantity of acidic mucin and PSA content which are related to functional differentiation.. Increased proliferative activity of tumor is associated with the loss of morphological and functional differentiation. 7. AgNOR counts of high grade PIN are as high as intermediate grade tumors and they are parallel to the AgNOR count of tumor of that case. This result confirms that high grade PIN is a premalign lesion. 72