Serviks karsinomlarında müsin pozitifliği, C-erb B2 ve EGFR onkoprotein ekspresyonunun prognostik parametrelerle karşılaştırılması
Prognostic importance of the C-erb B2 and EGFR oncoprotein expression in invasive cervix cancers and comparison of other histopathologic parameters
  1. Tez No: 103462
  2. Yazar: AYŞEGÜL GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN CALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET AMAÇ Bu çalışmada invaziv serviks karsinomlarında özellikle son yıllarda önemi belirtilen müsin sekresyonu ile tümör hücrelerinin Cerb B2 ve EGFR onkogenlerini eksprese etmesinin bilinen prognostik faktörler ve yaşam süresi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD Evre IA,IB,IIA ve IIB'deki 116 invaziv serviks karsinomu olgusunda; prognostik parametreler olan çap, histolojik tip, grade, invazyon derinliği, lenfatik ve kan daman invazyonu, perinöral invazyon, parametrial tutulum, korpus tutulumu, vajinal tutulum ve over tutulumu her olgu için değerlendirildi. Müsin pozitifliğini saptamak amacıyla olgular konvansiyonel histokimyasal yöntemlerle (müsicarmine, PAS.DPAS, AB-pH 2,5) boyandı Sağ kalım süreleri elde edilebilen 45 olguda Cerb B2 ve EGFR ekspresyonu parafin kesitlere uygulanan immunohistokimyasal yöntemlerle araştırıldı. Müsin çalışılan 87 skuamöz hücreli karsinom ve Cerb B2, EGFR çalışılan 45 olguda boyanma özellikleri prognostik parametreler ile SPSS 10.0 paket programında chi-square testi ile karşılaştırıldı, istatistiksel çalışmaya uygun 30 Olguda Cerb B2 ve EGFR boyanma yoğunluğun yaşam süresine olan etkisi Log- Rank testi ile araştırıldı, yaşam eğrileri Kaplan Meier Yöntemi ile değerlendirildi. BULGULAR -Müsin sekrete eden skuamöz hücreli karsinomlar ileri evre (IIB) tümörlerin %22'sini oluşturmaktadır ve bu gurupta yüksek gradeli (grade III) tümörler daha fazladır. Tüm olgular içinde en fazla kan damarı invazyonu ve lenf nodu tutulumu bu gurupta görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBJECTIVE This study is designed to determine the effects of mucin secretion and, c-erbB-2 and EGFR oncogene expression on prognostic factors and survival of invasive cervix carcinoma. MATERIAL AND METHODS: Tumor size, histological type, grade, degree of local invasion, lymphatic and blood vessel invasion, perineural invasion, parametria! involvement, uterine corpus involvement, vaginal involvement and ovarian involvement were evaluated as prognostic parameters in 116 cases of invasive cervix carcinoma which were stage IA, IB, MA and MB. Conventional histochemical methods (Musicarmine, PAS, DPAS, AB-pH 2,5) were applied for evaluating mucin positivity in 87 cases. Immunohistochemical methods were studied for evaluating c- erbB-2 and EGFR immunopositivity in 45 cases whose survival information could be reached. The results of these studies were compared with prognostic parameters by SPSS 10.0 for Windows with chi-square test. In 30 cases the effect of intensity of staining with Cerb-B2 and EGFR, on patient survival was evaluated with Log-Rank test. Kaplan-Meier method was performed for evaluating survival curves. RESULTS: - Mucin secreting squamous cell carcinomas constituted 22% of high stage (MB) tumors and high grade (grade III) tumors were seen more in this group. Lymph node positivity and blood vessel invasion were seen mostly in this group within all cases.