Memenin duktal intraepitelyal neoplazilerinde morfolojik değerlendirme ve C-erb-B2 onkogen ekspresyonu
Morphological examination about ductal intraepithelial neoplasia in breast and C-erb-B2 oncogen expression
- Tez No: 103461
- Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN CALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Çalışmamızda 611 intraduktal hiperplazi (İDH), 24 atipik intraduktal hiperplazi (AİDH) ve 32 duktal karsinoma in situ (DKİS) olgusunun, intraduktal proliferatif lezyonların tanı, terminoloji ve ayırıcı tanıları konusunda yeni yaklaşımlar getiren DİN klasifikasyon sisteminin çerçevesi içinde değerlendirdik. Ayrıcı tanıda morfolojiye yardımcı olabileceğini düşündüğümüz C-erb B2 onkogen ekspresyonunu 94 olguda (19 AİDH, 30 DKİS ve karşılaştırma amacıyla 45 İDH) immünohistokimyasal metodlarla araştırdık. Çalışmamızda İDHli olgularda tanıda herhangi bir zorluk yaşanmadı. AİDHlerde ise; DKiSlann sitolojik ve yapısal özelliklerini tek başına veya klasik İDH paternleriyle birlikte gösteren olgularda, DİN klasifikasyonu sisteminin getirdiği kuantitatif bir değerlendirme olan w2 mm kuralı" nın uygulanması sayesinde tanıya gidilebildi. Ancak in situ karsinomların sitolojik özelliklerini göstermelerine rağmen, klasik İDH paternlerini taklit eden olgularda ise ayırıcı tanıda morfolojinin yetersiz kaldığını ve patologun tecrübe ve görüş açısının daha ön plana çıktığını düşündük. DKİS'lu olgularımızın DİN klasifikasyonu sisteminin ortaya koyduğu kriterlere göre gradelediğimizde, oldukça kolay uygulanabilir ve pratik olmasına rağmen; özellikle intermediate grade'li (grade II-DİN 2) olgularda bu sistemin grade'leme konusunda netlik kazandıramadığı, açık kalmış noktalar bulunduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we examined 611 cases of intraductal hyperplasia (IDH), 24 cases of atypical intraductal hyperplasia (AIDH) and 32 cases of ductal carcinoma in situ (DOS) in the frame of DIN classification system that provides new perspectives for diagnosis, terminology and differential diagnosis on the intraductal proliferative lesions. We evaluated 94 cases (45 IDH, 19 AIDH, 20 DOS) by immunohistochemical methods to show C-erb B2 oncogen expression which we believe that it provides some help for the morphological diagnosis. We have faced no difficulties in diagnosis of intraductal hyperplasia. But in atypical intraductal hyperplasias, we found groups that show cytological and structural features of DCIS in pure form or together with classical IDH patterns. We diagnosed these cases by the help of“2 mm rule”which is a quantitative method that is provided by DIN classification system. In other group of lesions, we found both cytological features of DOS and classical structural features of intraductal hyperplasias in the same lesions. For the differential diagnosis of these type of lesions; we think that only morphological diagnosis is not enough and the vision of the pathologist gets more important role in diagnosis.