İnvaziv meme karsinomlarında CDC42 ve ARF6 protein ekspresyonlarının klinikopatolojik prognostik parametrelerle karşılaştırılması
Comparison of CDC42 and ARF6 protein exposures in clinicopathologic prognostic parameters in invasive breast carcinomas
  1. Tez No: 487061
  2. Yazar: MÜJDE KARADENİZ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser olup tüm dünyada kadınlar arasında kansere bağlı ölümlerin başta gelen nedenlerindendir. Tümör çapı, histolojik tipi, histolojik grade, ER, PR, C-erb B2 durumu, lenfovasküler invazyon, aksiller lenf nodu tutulumu sağkalımı etkileyen faktörlerdendir. Cdc42 ve Arf6 küçük GTPaz ailesi üyeleri olup tümörün in situdan invazyona geçişindeki ve metastaz gelişimdeki basamaklarda etkilidir. Serviks karsinomu, meme karsinomu, küçük hücreli dışı akciğer karsinomu, kolorektal adenokarsinom, malign melanom, testis kanserleri gibi birçok tümörlerde normal dokulara göre fazla eksprese edildiği gösterilmiştir. Biz çalışmamızda Cdc42 ve Arf6'nın normal meme dokusu, duktal karsinoma in situ ve invaziv meme karsinomlarındaki ekspresyonunu, bunların klinikopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisini, varsa aksiller ve uzak organ metastazlarındaki farkını saptamayı planladık. Çalışmamıza Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği'ne gönderilmiş, Nisan 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında, eksizyonel biyopsi, lumpektomi, mastektomi materyallerinden 70 adet invaziv meme karsinomu, NST; 8 adet invaziv lobüler karsinom; 3 adet nöroendokrin diferansiasyon gösteren invaziv meme karsinomu; 3 adet yaygın intraduktal komponent içeren invaziv duktal karsinom tanılı olmak üzere toplamda 84 adet meme karsinomu vakası ile bu hastalara ait aksiller lenf nodu metastazı bulanan toplamda 39 adet lenf nodu metastazı alındı. Ayrıca Nisan 2016-Mart 2017 tarihleri arasında 4 adet karaciğerde, 3 adet beyinde, 1 adet plevrada, 1 adet deride, 1 adet kemikte olmak üzere toplam 10 adet invaziv meme karsinomu metastazı bulunan vaka çalışmaya dahil edildi. Tümörlerde İHK olarak Cdc42 ve Arf6 ekspresyon seviyeleri H skoru kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer and is one of the leading cause of death among women. The factors predicting survival are; tumor size, histological type, histological grade, ER, PR, C-erb B2, lymphovascular invasion and axillary lymph node involvement. Cdc42 and Arf6 are small members of GTPase family that have an impression on the steps of tumors in situ to invasion transformation and methastasis development. It is shown that these are overly expressed in several cancers including: cervix cancer, breast cancer, non-small cell lung cancer, colorectal adenocarcinoma, malign melanoma, testis carcinoma. In our study, it is aimed to show the relationship between Cdc42 and Arf6 expression in normal breast tissue, ductal carcinoma in situ, invasive breast carcinomas, axillary lymph node metastasis and distant organ metastasis and their clinicopathological prognostic parameters. We studied, the specimens of excisional biopsy, lumpectomy and mastectomy materials obtained from totally 84 breast cancer patients consisting of; 70 invasive breast carcinoma, NST; 8 invasive lobular carcinoma, 3 invasive breast carcinoma with neuroendocrine features, 3 invasive breast cancer extensive intraductal components and involving 39 axillary lymph node methastasis sent to the pathology clinic of Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Research Hospital between April 2016-January 2017. 4 liver methastasis, 1 brain methastasis, 1 plevral methastasis, 1 skin methastasis and 1 bone methastasis of total 10 invasive breast cancer methastasis were also included. The tumors Cdc42 and Arf6 expression level were identified immunohistoclinically using H score.