Çanakkale ekolojik koşullarında bazı alkaloid bitkileri üzerine araştırma
  1. Tez No: 10347
  2. Yazar: A.FERHAN SAVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
-k2- 6. ÖZET Bu çalışmada alkaloit içeren bazı bitkilerin Çanakkale ekolojik koşullarında adaptasyonları incelenmiştir. Deneme, Çanakkale'nin Ezine ilçesinde tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Araştırmada Atropa belladonna L., Datura metel L. ve Hyoscyamus niger L. bitkileri kullanılmış olup, tek biçim (tam çiçeklenme) yapılmıştır. Biçimlerden alınan örnekler üzerinde de agronomlk ve teknolojik veriler incelenmiştir. Buna göre Yeşil herba verimi olarak tekerrürlere göre Atropa bella donna L.'de 1157, 4 - 1388,9 kg/da, datura metel L.'de 462,9 - 775, 4 kg/da ve Hyoscyamus niger L.'de ise 1351,8 - 1699,1 kg/da' dır. Veriler incelendiğinde maksimum verim Hyoscyamus niger L.'de olup, bunu Atropa belladonna L. ve Datura metel L. izlemişlerdir. Drog herba verimleri tekerrürlere göre Atropa belladonna L.' de 180 - 232,9 kg/da, Datura metel L.'de 98,2 - 146,2 kg/da ve Hyoscyamus niger L.'de ise 226,3 - 277,7 kg/da arasında elde edilmiş olup yine maksimum verim Hyoscyamus niger L. bitkisine aittir. Drog yaprak verimleri tekerrürlere göre Atropa belladonna L.' de -190,8 - 330,3. kg/da, Datura metel L.'de 42,3 - 61,6 kg/da ve Hyoscyamus niger L.'de ise 120,8 - 126,1 kg/da arasında değişmiştir. Maksimum verim Hyoscyamus niger L. bitkisinden elde edilmiştir. Kuru madde verimleri tekerrürlere göre Atropa belladonna L.'de 172,8 - 223,6 kg/da, Datura metel L.'de 94,2 - 188,9 kg/da ve Hyoscyamus niger L.'de ise 217,2 - 265,0 kg/da arasında bulunmuş tur. En yüksek kuru madde verimi yine Hyoscyamus niger L. bitki sinden elde edilmiştir. Alkaloit oranı verileri incelendiğinde tekerrürlere göre Atropa belladonna L.'de. 5611,1 - 1,M, Datura metel L.'de %0,73 - 0,83 ve Hyoscyamus niger L.'de ise %0,77 - 0,86 arasında değişmiştir. Maksimum alkaloit oranı Atropa belladonna L.'den elde edilmiş ve bunu, ıHyoscyamus niger L. ve Datura metel L. izlemiştir.-45Alkaloit verimleri tekerrürlere göre Atropa balladanna L.'de 2,344 - 3,283 kg/da, Datura metel L.'de 0,527 - 1,067 kg/da ve Hyascyamus niger L.'de ise 1,946 - 2,277 kg/da arasında bulunmuş tur. Maksimum alkaloit verimi Atropa belladonna L. bitkisinden elde edilmiştir. Alkaloit komponentlerinin tayini gaz kromotografisi yöntemi ile belirlenmiştir. Tanımlanan alkaloitler atropin, skopolamin ve hyoscyamindir. Buna göre Atropa belladonna L.'de total alkaloitin %76,1'i atropin, Datura metel L.'de 961 'i atropin, 9678, 2 'si skopolamin ve Hyascyamus niger L.'de ise 9694'ü skopalaminden oluş muştur. Yapılan element tayinine göre de Atropa belladonna L. bitki sinde makro element oranları şöyle bulunmuştur : l\l 961,93 - 3,38 arasında, P 96 0,300 - 0,390 -, K 96 3,60 - 3,79 -, Ca 961^00 - 1,4, Mg 960,32 - 0,51 ve Na 960,028 - 0,048 arasında değişmiştir. Datura metel L. bitkisinde N 961,09 - 1,45 y P 96 0,42 - 0,55, K 96 3,30 - 3,75, Ca 961,51 - 1,80, Mg 960,5 - 0,56 ve Na 960,006 - 0,01 arasında, Hyoscyamus niger L. bitkisinde ise İM 961,68 - 2,32, P 960,304 - 0,340, K %3,51 - 4,96, Ca 961,20 - 1,60 7 Mg 960,31 - 0,54, l\la ise 96 0,009 - 0,016 arasında değişmiştir. Topraktan kaldırılan besin elementleri miktarı açısından ise Atropa belladonna L. N 3,99 - 5,10 kg/da, P 0,57 - 0,79 kg/da, H 6,48 - 8,27 kg/da, Ca 2,06 - 2,53 kg/da, Mg 0,66 - 0,88 kg/da, Na ise 0,057 - 0,097 kg/da, Datura metel L. için N 1.02 - 2,11 kg/da, P 0^47 - 1,04 kg/da, K 3,29 - 7,08 kg/da, Ca 1,42 - 3,02 kg/da, Mg 0,50 - 0,98 kg/da, Na 0,008 - 0,009 kg/da, arasında,- Hyoscyamus, niger M. için N 3,64,- 5y81 kg/da -, P 0,67 - 0,85 kg/da, K 7,81 - 11,24 kg/da, Ca 2,60 - 4,24 kg/da, Mg 0,67 - 1,43 kg/da ve Mg 0,020 - 0,042 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
-44- SUMMARY In this research, the adaptation of some plants containing alkaloids to the ecological conditions of Çanakkale is studied. The experiments were conducted in randomized block designs. In the experiments, Atropa belladonna L., Datura metel L. and Hyoscyamus niger L. plants were used. Single harvesting was done at Full bloom stage. On the samples taken from the harvests, agronomic and technological data were investigated, as a result of which the following findings were obtained :- In the green herba, yields of 1157.4-1388.9 kg/da in Atropa belladonna L., 462.9-775.4 kg/da in Datura metel L. and 1351.8-1S99.1 kg/da in Hyoscyamus niger L. were obtained. The highest yield was in Hyoscyamus niger L., followed by Atropa belladonna L and Datura metel L. In the drug herba, yields of 18D.D-232.9 kg/da in Atropa belladonna !_.,- 98.2-146.2 kg/da in Datura metel !_'. and 226.3-277.7 kg/da in Hyoscyamus niger L. were obtained. The maximum yiled was in Hyoscyamus niger U. In the drug leaf,- yields of 90.8-130.3 kg/da in Atropa bella donna L., 42.3-61.6 kg/da in Datura metel Ll. and 120.8-126.1 kg/da in Hyoscyamus niger V. were obtained. Maximum yield was obtained from Hyoscyamus niger L. As for dry material yields, 172.8-223.6 kg/da in Atropa bella donna L'.j- 94.2-188.9 kg/da in datura metel L. and 217. 2-265. G kg/da in Hyoscyamus niger L. were obtained, the highest dry material yield being that of Hyoscyamus niger L. When data of alkaloid ratios were investigatedy it was found that Atropa belladonna U. contained 1.11-1141%, Datura metel L'. con tained 0,73-0.83% and Hyoscyamus niger L. contained 0.77-0.86%. The maxium alkaloid ratios were found in Atropa belladonna L'., fallowed by Hyoscyamus niger L. and datura emtel L.-45- Alkaloid yields were 2.344-3.283 kg/da in A tropa bella donna L., D. 527-1. Q67 kg/da in Datura metel L. and 1.946-2.277 kg/ da in Hyoscyamus nlger U. Consequently, the highest alkaloid yield was in Atropa belladonna L. The determination of alkaloid components was done by gas chromotography method. The determined alkaloids were atropine, scopolamine and hyoscyamine. The findings disclosed that Atropa belladonna L. Had 76.1% atropine, Datura metel L. had 1% atropine, 78.7% scopolamine and Hyoscyamus niger U. had 94% scopolamine. In the determination of elements in these plants, the macro element ratios were as follows :- In Atropa belladonna L.: N 1.93-3.38%, P Ov 300-0. 390%, H 3.60-3.75%, Ca 1.00-1.4%, Mg 0.32-0.51%,and Na 0.028-0.048%. In Datura metel L. : N 1.09-1.45%, P 0.42-0.55%, K 3.30-3.75%, Ca 1.51-180%, Mg D.5-0.56% and Na 0.006-0.010%. In Hyoscyamus niger L. : N 1.68-2.32% y P 0.304-0.340% y K 3.51-4.96%, Ca 1.20-1.60% y Mg 0.31-054% and Na 0.009-0.016%. The amount of nutrients absorbed from the soil gave the fallowing results : In Atropa belladonna U. : N 3.99-5. 10ü kg/da, P 0.57-0.79 kg/da, K 6.48-8.27 kg/da, Ca 2.06-253 kg/da, Mg 0.66-0.88 kg/day and Na 0.057-0.097 kg/da. In Datura metel \1. : N 1.02-2.11 kg/day P 0.47-1.04 kg/da, K 3.29-7.08 kg/da, Ca 1.42-3.02 kg/day Mg 0.50-0.98 kg/da and Na 0.008-0.009 kg/da. In Hyoscyamus niger L. : N 3.64-5.81 kg/da, P 0.67-0.85 kg/day K 7.81-11.24 kg/da, Ca 2.60-4.24 kg/day Mg 0.67-1.43 kg/da and Na 0,020-0.042 kg/da.