İnvaziv meme karsinomlarında laminin, p53 ve Nm23 ile boyanma özelliklerinin lenf düğümü tutulumu ve diğer histopatolojik prognostik faktörlerle ilişkisi
İmmunostaining properties of invasive breast carcinoma with laminin, p53 and Nm23: Effect on lymph node metastasis and prognosis in relation with other histopathological prognostic factors
- Tez No: 103480
- Danışmanlar: PROF.DR. A. KEMAL KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada invaziv meme kanserlerinde Laminin, p53 ve Nm23 ile boyanma özelliklerinin diğer klasik prognostik faktörlerle ilişkisi ve prognoza etkisi araştırıldı. Bu çalışma için 1992-2001 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji AD laboratuvarına histopatolojik tetkik amacıyla gönderilmiş meme karsinomu olgularından İLK ve İDK tanısı konmuş olanlardan 25 LD tutulumu olan ve 25 LD tutulumu olmayan toplam 50 olgu seçildi. LD tutulumu olan grupta ortalama yaş 49.88±13.72 yıl (aralık 25-76 yaş), LD tutulumu olmayan grupta ise 50.04±9.84 yıl (aralık 33-66 yaş) olarak bulundu. Olgular LD(+) ve LD(-) diye ayrılmadığında histopatolojik olarak 39'u (%78) İDK, kalan 11 'i (%22) ise İLK alt gruplarında yer aldı. Çıkarılan LD sayısı ile LD tutulumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Rutin prognostik faktörler ile tümörün Laminin, p53 ve Nm23 ile boyanma özellikleri arasında yapılan istatistiksel karşılaştırma sonuçlarına göre, LD tutulumu olsun ya da olmasın Laminin ile boyanma özelliklerinin vasküler invazyonun iyi bir işaretleyicisi olarak kullanılabileceği düşünüldü. p53 ün NG ve Nm23 ile boyanma yoğunluğu ile doğrudan ilişkili olan bir prognostik faktör olduğu kanısına varıldı. Nm23 ile boyanmanın LD tutulumunun bir göstergesi olabileceği düşünüldü. Özellikle LD(+) ve düşük NG li olgularda Nm23 ile boyanma yoğunluğunun arttığı 63izlendi. Böylece Nm23 ün prognozun belirlenmesinde yardımcı olabileceği düşünüldü. Çalışmamıza dahil edilen olguların özelliklerinin ve rutin prognostik faktörlerin dağılımının genelde literatür ile uyumlu olmasına karşın sonuçta tutarlı ve kesin çıkarımlarda bulunamamızın sebebinin serimizin küçük olmasından kaynaklandığı düşüncesiyle ileri çalışmaların yararlı olacağı kanısına varıldı. 64
Özet (Çeviri)
IMMUNOSTAINING PROPERTIES of INVASIVE BREAST CARCINOMA with Laminin, p53 and Nm23: EFFECT on LYMPH NODE METASTASIS and PROGNOSIS in RELATION with OTHER H I STO PATH O LOGICAL PROGNOSTIC FACTORS SUMMARY In this study, the effect of immunostaining properties of invasive breast carcinoma (IBC) with Laminin, p53, and Nm23 on lymph node (LN) metastasis and prognosis in relation with other histopathological prognostic factors was assessed. For this study, 25 lymph node positive (NP) and 25 lymph node negative (NN) IBC cases were selected of the IBC cases administered for histopathological diagnosis to the Pathology Department of University of Trakya Medical School between 1992-2001. The average age was 49.88±13.72 years (range 25-76 years) in NP group, whereas it was 50.04±9.84 years (range 33-66 years) in NN group. Of the cases 39 were (78%) invasive ductal carcinoma (IDCa) and 1 1 were (22%) invasive lobular carcinoma (ILCa) of the breast. A statistically significant relation between the number of LN sampled and LN metastasis was found. According to the statistical comparison between the routine prognostic indicators and immunostaining properties of IBC with Laminin, p53, and Nm23, 65Laminin is found to be a useful indicator of vasculary invasion especially in IDCa cases. We believe that p53 is a prognostic indicator directly related to nuclear grade (NG) and immunostaining with Nm23. We also believe that Nm23 is a possible indicator of lymph node involvement in all subtypes. But it is espesically noteworthy in NP cases with lower NG degrees as it is stained more dense. Thus Nm23 can be helpful in determining prognosis. We conclude that due to the small number of cases in this study we are not able to make clear statements concerning the prognostic value of the factors mentioned above and that further studies may prove helpful. 66