Endometrium karsinomlarında anjiogenez, proliferatif aktivite ve p53, bcl-2 ekspresyonları ( klinik-histopatolojik parametrelerle ilişkisi ve prognoz üzerine etkisi)
Angiogenesis, proliferative activity, p53 and bcl-2 expressions in endometrial carcinoma with relation to clinical and histopathologic parameters and effect
- Tez No: 103479
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
46 ÖZET: Bu çalışmada 63 endometrium karsinomu olgusunda anjiogenez, proliferatif aktivite, p53 ve bcl-2 gen ekspresyonları immunohistokimyasal yöntemle retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Olgulardan 57' sinin endometrioid tip ve 30* unun histolojik grade I olduğu bu çalışmada sadece histolojik tip ve histolojik grade arasında anlamlı bir ilişki saptanmış olup, diğer klinikopatolojik parametreler ( yaş, nükleer grade, FIGO evresi, myometrial invazyon, anjiolenfatik invazyon ve lenf nodu metastazı) arasında ilişki saptanmamıştır. Yapılan sağkalım analizlerinde FIGO evresi ve yaşın en önemli prognostik parametreler olduğu görülmüştür. Olgularda MDY ortalaması 64,38 ± 28,71 mikrodamar / 0.785 mm2 olup, FIGO evresi, histopatolojik tip, histolojik ve nükleer grade, myometrial ve anjiolenfatik invazyon, lenf nodu metastazı ve prognoz arasında ilişki bulunamamıştır. Olguların % 23,8' inde p53 ekspresyonu gözlenmiştir. Bu ekspresyonun non-endometrioid tiplerde, az differansiye ve nükleer grade'i yüksek olan olgularda daha fazla oranda olduğu bulunmuştur. Sağkalım analizlerinde yüksek oranda p53 eksprese eden ( % 15' den fazla pozitif boyanan ) olgularda prognozun daha kötü olduğu izlenmiştir. Endometrium karsinomu olgularının % 79,3' ünde bcl-2 ekspresyonu saptanmış olup, bu bulgunun yalnızca histopatolojik tip ve myometrial invazyon ile ilişkili olduğu görülmüştür. Daha yüksek oranda bcl-2 eksprese eden vakalarda prognozun daha iyi olduğu dikkati çekmiştir. Endometrioid tip karsinomlar ve anjiolenfatik invazyon ve lenf nodu metastazı olan olgularda yüksek proliferatif aktivite ( Ki-67 ekspresyonu ) saptanmıştır. Ancak Ki-67 ekspresyonunun sağkalım oranlarını etkilemediği görülmüştür. Sonuç olarak; prognozun belirlenmesinde FIGO evresinin ve yaşın en önemli iki klinik parametre olduğu görülmüş olup, p53 ve bcl-2 ekspresyonlarının karsinogenezde yer alabileceği ve tümörün biyolojik davranışını belirlemede kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY: In this study of sixty three endometrial carcinoma patients, angiogenesis, proliferative activity, p53 and bcl-2 gene expressions were retrospectively evaluated by immunohistochemical analysis. Fifty seven patients had endometrioid adenocarcinomas and thirty patients had histologic grade I tumours. There was a significant correlation between histologic grade and type of the tumour; however, there was no correlation between other clinical and pathological parameters of the disease like; age, FTGO stage, myometrial invasion, lymph node metastases and nuclear grade. In survival analysis, patient's age and FIGO stage of the disease were the most significant prognostic indicators found. Mean micro vessel density was 64.38 ± 28.71 micro vessels / 0.785 mm2 and there was no significant association between MVD and patients' age, histologic and nuclear grade and FIGO stage of the disease. There was also no association between MVD and myometrial and angiolymphatic invasion, lymph node metastases and prognosis. Fifteen cases ( 23,8 % ) had an expression of p53. The expression of p53 was significantly higher for patients with nonendometrioid histologic types and poor histologic and nuclear grade. High expression of p53 ( > 15 % staining ) was significantly assosciated with poor survival. Seventy nine percent of the cases had an expression of bcl-2 and the expression of the bcl-2 was assosciated with histologic type and myometrial invasion of the tumour. Higher expression of bcl-2 was assosciated with good prognosis in survival analysis. Ki-67 expression was significantly higher among patients with endometrioid type adenocarcinomas, angiolymphatic invasion and lymph node metastases. However, survival was not related to Ki-67 expression. In conclusion; patient' s age and FIGO stage of the disease was found to be the most significant clinical parameters of the disease, which was related to prognosis. P53 and bcl-2 expression, which seems to have a place in the carcinogenesis of the endometrium, could be helpfull in identifying the biological behaviour of the tumour.