Helicobacter pylori'ye bağlı kronik gastrit olgularında histopatolojik değişiklikler ve PCNA ekspresyonu
The histopathological features of helicobacter pylori chronic gastritis and PCNA expression
  1. Tez No: 103483
  2. Yazar: METİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞE ÇALLI DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET H.pylori'nin mide epitelinde hiperproliferasyona yol açarak malign değişikliklere neden olabileceği bildirilmektedir. Bu çalışma H.pylori'nin Sydney klasifikasyonu ile değerlendirilen gastrit bulguları ile ilişkisini ve mide epiteli proliferasyonundaki rolünü araştırmak için planlandı. Histopatolojik olarak kronik gastrit tanısı almış 331 olgudan elde edilen endoskopik biyopsi materyalleri çalışmaya alındı. Olgulardan % 69. 5 'inde H.pylori saptandı. Gastrit olguları akut ve kronik inflamatuar hücreler içermesi, H.pylori, lenfoid folikül, intestinal metaplazi ve atrofi varlığı açısından rutin histokimyasal boyalarla yeniden değerlendirildi. Uygun bloklarda yüzey, normal proliferatif zon, intestinal metaplazi ve reaktif atipi gösteren alanlarda immunhistokimyasal yöntemle PCNA ekspresyonu araştırıldı. Bulgular istatistiksel olarak T,.£ ve Mann-Whitney U testi uygulanarak karşılaştırıldı. Sonuç olarak ELpylori kolonizasyon yoğunluğu ve varlığı ile kronik aktif gastrit arasında anlamlı bir ilişki saptandı. H.pylori kolonizasyon yoğunluğu ve varlığı ile proliferasyon indeksleri karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Ayrıca lenfoid folikül izlenen olgularda PCNA tüm katlarda ve rejeneratif atipinin izlendiği alanlarda anlamlı yaygın pozitiflik gösteriyordu. Bu, kronik enflamatuar hücrelerin de mide epitel hücre proliferasyonunda rolü olduğunu düşündürmektedir. Kronik aktif gastrit varlığında intestinal metaplazide PCNA indeksinin daha yüksek olduğu ancak normal proliferatif zondaki ve atipinin izlendiği alanlardaki proliferasyon indeksinin değişmediği saptandı. H.pylori her iki tip intestinal metaplazi varlığında anlamlı olarak daha az saptandı. Genç yaşlarda ince barsak tipi intestinal metaplazi daha sık iken, yaş arttıkça mikst ve kolonik tip intestinal metaplazinin daha fazla görüldüğü saptandı. Epitelde proliferasyon ile ilişkili parametreler arasında lenfoid folikül, intestinal metaplazi gibi histolojik bulgular olmasına rağmen H.pylori'nin direkt etkisi görülmemiş ve H.pylori'nin enflamasyona neden olarak indirekt yolla hücre proliferasyonunu uyardığı sonucuna varılmıştır. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE fflSTOPATHOLOGICAL FEATURES OF HELICOBACTER PYLORI CHRONIC GASTRITIS AND PCNA EXPRESSION It has been reported that cases of H.pylori gastritis, those with epithelial hiperproliferation, have potential for malign transformation. This study was planned to determine the effects of H.pylori on the Sydney criteria and gastric epithelial cell proliferation via immunohistochemical method (PCNA). In this study, we reevaluated biopsy samples obtained from 331 cases of chronic gastritis that have been previously diagnosed histopathologically, with respect to existence of acute or chronic inflammatory cells, lymphoid follicles, intestinal metaplasia and atrophy. We evaluated the PCNA expression in the proliferating zone and the whole mucosa of intestinal metaplasia and regenerative atypia cases. Statictical analysis of observed findings of each group was done by chi-square, sample T and Mann Whitney U test. The relationship between H. pylori colonisation density and chronic active gastritis was statistically significant. We did not see any relationship between the presence and density of Hpylori in gastric mucosa via PCNA proliferation indices. In the presence of lymphoid follicles; we noted PCNA staining in the areas of whole gastric mucosa and regenerative atypia. This observation suggests the role of chronic inflammatory cells in gastric epithelial cell proliferation. In the presence of chronic active gastritis, we noted high PCNA indices in the areas of intestinal metaplasia while we observed no differences in PCNA expression in the areas of regenarative atypia and normal proliferating zone. We found H.pylori prevalance lower in both intestinal and colonic type intestinal metaplasia. Also in the younger cases intestinal type metaplasia was seen while in the older cases colonic and mixt type metaplasia were more prominent. Gastric epithelial cell proliferation is related with the histological parameters like lymphoid follicles and intestinal metaplasia, so we concluded that H.pylori induces epithelial cell proliferation indirectly by inflammatory cells. 70