Kolorektal karsinomlarda p53 gen ekspresyonunun klinik ve histopatolojik parametreler ile ilişkisi
The relation of p53 gene expression with clinical and histopathological parameters in colorectal carcinomas
- Tez No: 103482
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZDEN CANDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kolorektaî Karsinomlarda p53 Gen EkspresyoDunun Klinik ve Hıstopatoîojik Parametreler İle İlişkisi Bütün kolorektaî karsinomlar genetik değişiklik gösterir. Kolorektaî karsinomlar tümör supresor genlerin mutasyonal inaktivasyonu ile onkogenlerin mutasyonu sonucu ortaya çıkar. Kolorektaî karsinom etyopatogenezinde genetik değişiklikler içerisinde en önemli yeri p53 gen değişiklikleri tutmaktadır. Çalışmamızda 32 kolorektaî adenokarsinomlu olguda bir tümör supresor gen olan p53'ün mutasyonunu immünohistokimyasal yöntemle %78 oranında saptadık. P53 gen ekspresyonunun kolorektaî karsinomlarda prognostik parametreler ile olan ilişkisini araştırdık. Yaş, cinsiyet, tümörün yerleşim yeri, tümörün evresi, tümörün diferansiyasyonu, lenf nodu metastazı, uzak organ metastazı ile olan ilişkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, bununla birlikte tümörün en büyük çapının p53 gen ekspresyonu ile olan ilişkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu bulduk. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relation of p53 Gene Exppressioa With Clinical and HistopathOlogical Parameters in Colorectal Carcinomas All of the colorectal carcinomas shows genetic alterations, Colorectal carcinomas occurs by oncogene mutations and mutational inactivations of tumor suppressor genes. In colorectal carcinoma etiology and pathogenes, p53 gene alteration is the most important one of all genetic alterations. In our study, p53 gene mutations have been studied in 32 colorectal adenocarcinomas. We found p53 mutations in 78 % of them by immunohistochemistry. We observed the relation of p53 gene exppression with prognostic factors in colorectal carsinomas. Age, sex, tumor localitations, tumor stage, tumor differantion, metastasis of lymph node, metastasis of distinct organ are not meaningful statisticly. Howover was related to p53 gene exppression statistically. 53