Pes planuslu kişilerde fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi
Assessment of physical fitness parameters in pes planus with adults
  1. Tez No: 103533
  2. Yazar: SENEM SAĞMANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH ERBAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Sağmanlı S.: Pes planuslu kişilerde fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetmeliğinin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Protez- Ortez ve Biomekani Programı Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2001. Pes planusun fiziksel uygunluk parametrelerim nasıl etkilediğinin belirlenmesi, pes planusa bağlı gelişebilecek kas-iskelet sistemine ait sorunların postür bozukluklarının tespit edilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaya oturarak ve ayakta çalışan pes planus deformitesine sahip 120 sağlıklı birey alınmıştır. Gruplar arasında yapılan postür analizi ve kas kısalıkları değerlendirilmesinde ;postural sapmaların ve kas kısalıklarının ayakta çalışan grupta özellikle kadın olgularda daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Toplam alt ekstremite ve toplam ayak kas kuvveti bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. Ayak ince kas testi, cinsiyetler arası yapılan değerlendirmede M. Tibialis posterior kasının ayakta çalışan kadın grupta daha zayıf olduğu saptanmıştır (p0,05). Denge değerlendirilmesinde oturarak çalışan grupta dengede kalma süresi daha yüksek bulunmuştur. Cinsiyetler arasında yapılan değerlendirmede esneklik testi sonuçlarının kadın olgularda, kardiovasküler endurans, hız, güç, kassal endurans test sonuçlarının erkek olgularda daha yüksek çıktığı saptanmıştır. Pes planus ile fiziksel uygunluk parametreleri arasındaki ilişki incelendiğinde; pes planus derecesi artıkça esneklik, denge, çeviklik ve hız testlerinin olumsuz etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sağmanlı S.: Assesment of Physical Fitness Parameters in Pes Planus with Adults. Hacettepe University Healty Sciences Instute Master Thesis in Prothesis- Orthosis and Biomechanics, Ankara 2001. The aim of this study is to determine how the physical fitness parameters are effected from pes planus and the problems raised with respect to pes planus in musculoskeletal system and posture defectiveness. 120 individuals with pes planus who are working in standing and sitting position were the subjects of the study. After posture and muscule shorthening evaluation; it is determined that postural problems and muscle shorthening are mainly observed in women group who work in standing position. It is observed that there is not a statistical difference between groups with respect to total lower extremity and total muscle strength in foot. As a result of foot muscle test with respect to sex, it is observed that M.