Traksiyon ve biofeedback yöntemlerinin M. Trapezius'un gevşemesi üzerine etkileri
The effects of traction and biofeedback on the relaxation of M. Trapezius
  1. Tez No: 103534
  2. Yazar: AYDIN MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1058
Özet
ÖZET Meriç A., Traksiyon ve Biofeedback Yöntemlerinin M.Trapezius'un Gevşemesi Üzerine Etkileri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. M. Trapezius'un üst parçasının gerilimi artmış sağlıklı olgularda biofeedback ve traksiyon yöntemlerin kas gerginliğine etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmamız, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'nda gerçekleştirildi. Çalışmaya alman toplam 60 olgu dört çalışma grubuna ayrılmıştır. Değerlendirme sonucunda düşük myo-elektrik aktiviteye sahip olanlar kontrol grubuna alınmışlar, diğer olgular ise rasgele yöntem ile 3 çalışma grubuna ayrıldılar. Kontrol grubundaki olgulara herhangi bir uygulama yapılmadı. Birinci çalışma grubuna EMG biofeedback eğitimi 30 dakika, ikinci çalışma grubuna sürekli servikal traksiyon 5 dakika ve son çalışma grubuna ise kesikli traksiyon sırtüstü pozisyonda 10 dakika olarak uygulandı. Tüm uygulamalar sırt üstü pozisyonunda yapıldı. Motor ünite aksiyon potansiyelleri uygulamanın başında, uygulamanın yansında, uygulama bitiminde ve uygulamadan 20 dakika sonra olmak üzere dört kez kaydedildi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Meriç A., The Effects of Traction and Biofeedback on the Relaxation of M. Trapezius Hacettepe University, Health Sciences Institution. Physical Therapy and Rehabilitation Program, Thesis of Doctorate, Ankara, 2001. This study was performed to investigate the effects of biofeedback and traction on the upper portion of M. Trapezius of healthy volunteers which was in tension. The study was carried out in the School of Physical Therapy and Rehabilitation on 60 subjects who were divided into four groups. Control group was consisted of the subjects who showed low myo-electrical activity ant the rest were randomly assigned in to 3 working groups. Control group did not receive any treatment the first group received EMG biofeedback for 30 minutes while static cervical traction was applied to second group for 5 minutes and intermittent traction was applied to third group for 10 minutes. All applications were done in supine position. Motor unit action potentials were recorded in the beginning, in the middle in the end of the application and 20 minutes after the applications.