Prostat hastalıklarının tanısında total, serbest, üçüncü kuşak PSA düzeyleri, total PSA ölçüm yöntemlerinin karşılaştırılması ve prostat sekretinde immunositokimyasal PSA tayini
- Tez No: 103579
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TİJEN TANYALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 599
Özet
VI) ÖZET Prostat-Spesifik Antijen; tek zincirli, glikoprotein yapısında bir serin proteazdır. Ürolojik onkoloji alanında tümör belirleyici olarak kullanılmaktadır. Prostat kanserinin tanısı, evrelendirmesi ve tedavisinin takibinde önemli rol oynar. Bu çalışmanın amacı, prostat bezinin benign ve malign hastalıklarında total PSA ve dolaşımdaki bir formu olan serbest PSA' nın serumda ölçülmesi, PSA ölçümünde kullanılan iki farklı yöntemin karşılaştırılması ve non-invazif olarak elde edilebilen prostat sekreti materyalinde ilk kez immunositokimyasal yöntemle PSA' nın tayin edilmesidir. 4 farklı olgu grubunda serum total PSA, serbest PSA, serbest PSA/total PSA oranı ve PSA dansitesi incelenmiştir. Prostat kanserli grupta total PSA düzeyi, 17,63±9,19 ng/mL olarak saptanmış ve bu düzey kanserli grupta kontrol, kronik prostatit ve BPH grubundan anlamlı yüksek bulunmuştur. Sigara, alkol ve ilaç kullanımının total ve serbest PSA düzeylerine etkisi olmadığı saptanmıştır, yaşın ise total PSA düzeyleri üzerinde önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII) SUMMARY Prostate-spesific antigen is a serine protease in the form of a single chain glycoprotein. It has been considered the most valuable tumor marker in urologic oncology due to its utility in diagnosis, prognosis and follow-up of patients with prostate cancer. The aim of this study is to perform serum PSA determinations in patients with malign and benign diseases of prostate; to compare two immunoassay measurement methods and to visualize PSA in prostate secrete material by immunocytochemical detection. In 4 different patient groups, total PSA, free PSA, free to total PSA ratio, PSA density were evaluated. In patients with prostate cancer, the mean value of total PSA was 17,63±9,19 ng/mL and it is considered significantly different than the control, chronic prostatitis and the group with benign prostatic hyperplasia. No effects of smoking, alcohol consumption and drugs were found on total and free PSA levels.