Akut egzersizin futbolcularda antioksidan sistem parametrelerine etkisi
Assess the effect of acute physical exercise
- Tez No: 103621
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RANA VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
6. ÖZET Akut egzersizin oksidan strese yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada, akut fiziksel aktivitenin antioksidan sistem parametreleri üzerine olan etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Bunun için araştırmaya 14-17 yaşları arasında gönüllü 18 sporcu katılmıştır. Boy ve ağırlık ölçümleri ayakkabısız ve şortlu halde boy ölçerli baskülle yapıldı. Vücut yağ oranları, indirekt metodla, Holtain Skinfold Caliper kullanılarak Yuhasz metodu ile hesaplanmıştır (100). Futbolcuların % yağ oranı 10.9 ± 2.9 olarak tespit edilmiştir. MaxVC>2 ölçümleri, Monark bisiklet ergometresi kullanılarak Astrand'ın indirekt ölçüm metodu ile yapılmıştır. Sporcuların indirekt maxVÛ2 değerleri 53.12 ± 9.88 ml./kg./ dk olarak saptanmıştır. Kan örnekleri istirahat halinde ve sabah alınmıştır. Kan analizlerinde Lökosit, Eritrosit, MCV., Hemoglobin ve Hematokrit değerleri tayin edilmiştir. Antekübital venden alınan heparinize kan örneklerinde Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), plazma MDA, E vitamini düzeyleri saptanmıştır. Eritrosit düzeyinde egzersiz öncesine göre artış bulunmuştur. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Bu çalışmada lökosit düzeyi normal sınırlar içinde artmış olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p >0.05 ). Egzersiz öncesine göre hemoglobin düzeyinde artış bulunmuştur. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). 59Hematokrit düzeyinde egzersiz öncesine oranla artış bulunmuştur. Bu artış istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Futbolcularda yapılan akut egzersiz sonrasında MCV değerinde anlamlı artış saptanmıştır. Bu artış istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Akut egzersiz sonrasında istirahat durumuna göre SOD enzim aktivitesinde artış gözlendi ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Bu çalışmada akut egzersiz sonrasında MDA düzeyinde azalma meydana gelmiştir. Bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Bu sonuçlar aerobik antrenmanın oksidatif strese adaptasyon yeteneğini geliştirdiğini ve bunun da lipid peroksidasyon düzeylerini azalttığını gösterebilir. 60
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT It is know that acute exercise causes oxidant stress. The purpose of this study was to assess the effect of acute physical exercise. For that reason, 18 volunteer sportmen aged 14-17 participated in this research. The measurement of body weight and length is performed with a weight scala which has a length scala on it. The subjects measured without shoes with a thin shortson them. They body composition was measured using skinfold caliper and assessed with Yuhasz method. % fat measurement of footboller were found 10.9 ± 2.9 Max V02 measurements are made by using Monark ergometer with indirect measurement method of Astrant indirect measurement of footbollers were found 53.12 ± 9.88 ml/kg/mn. The blood samples collected at rest in the morning period. Erythrocyte, Leucocyte, Hemoglobin (Hb), Hemotocrit (Htc), Mean Corpuscular Volume (MCV) levels are measured. SOD, CAT, Vitamin E activities and MDA levels determined in heparinized blood samples which is obtained from antecubital vein. After the acute exercise increasing of Erythrocyte activity was seemed according to rest. It was found meaningful as a statistics (p0.05). After the acute exercise increasing of Hemoglobin activity was seemed according to rest. It was found meaningful as a statistics (p0.05). In this study, after the acute exercise MDA levels decreased. This decreased was found meaningful as a statistics (p0.05). These results may indicate the effect of aerobic training increases the adaptation capacity to oxidative stress thus decreases the lipid peroxidation rates. I 62