Ayvalarda meyve gelişmesi ve hücresel boyutların değişimi
- Tez No: 10363
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ABSTHAKI Bu çalışma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 10 ayva çeşidi üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın yürütülmesi sırasında tam çiçeklenmeden hasa da kadar ağaç üzerinde işaretlenen ve 3 hafta ara ile alınan meyve örneklerinde çap ve ağırlık gelişmeleri, de ğişik dokulara ait hücre boyutlarının değişimi ve yarıçap üzerinde hücre sayısı saptanmıştır. Yapılan anatomik ça lışmalarda nişasta taneleri, tanenler, taş hücreleri ve stomalar incelenmiştir. Çap ve ağırlık gelişmelerinin izlenmesi tüm çeşitler de, diğer çalışmalar iki çeşitte yürütülmüştür. Ayrıca çe şitlerin tam çiçeklenme tarihleri ve verimleri saptanmıştır. ABSTRACT This investigation has been carried out on the quince varieties in the Aegean University Agricultural Faculty Department of Horticulture. In the investigation, the fruit samples were tagged on the trees and harvested at three weeks intervals starting from full-bloom to harvest date. Diameter and weight changes, dimension increases of cells of different tissues and the number of cells on the radius were determined in the fruit samples. In the anato mical studies starch grains, tannins, stone cells and stomatas were examined.
Özet (Çeviri)
ABSTHAKI Bu çalışma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 10 ayva çeşidi üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın yürütülmesi sırasında tam çiçeklenmeden hasa da kadar ağaç üzerinde işaretlenen ve 3 hafta ara ile alınan meyve örneklerinde çap ve ağırlık gelişmeleri, de ğişik dokulara ait hücre boyutlarının değişimi ve yarıçap üzerinde hücre sayısı saptanmıştır. Yapılan anatomik ça lışmalarda nişasta taneleri, tanenler, taş hücreleri ve stomalar incelenmiştir. Çap ve ağırlık gelişmelerinin izlenmesi tüm çeşitler de, diğer çalışmalar iki çeşitte yürütülmüştür. Ayrıca çe şitlerin tam çiçeklenme tarihleri ve verimleri saptanmıştır. ABSTRACT This investigation has been carried out on the quince varieties in the Aegean University Agricultural Faculty Department of Horticulture. In the investigation, the fruit samples were tagged on the trees and harvested at three weeks intervals starting from full-bloom to harvest date. Diameter and weight changes, dimension increases of cells of different tissues and the number of cells on the radius were determined in the fruit samples. In the anato mical studies starch grains, tannins, stone cells and stomatas were examined.In all varieties, diameter and weight developments, in only two varieties all of the other criteria were studied. The.full bloom dates and yields of all varieties were also determined.