Mordoğan'da berl, x rup, 99r anacina aşılı üzüm çeşitlerinin bazı biyolojik özellikleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 10364
  2. Yazar: RASUL JALILI MARANDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
- 180 - VII. ÖZET Araştırma Berl x Rup. 99R anacı üzerinde aşılı olarak taban ve kır yerde yetiştirilmekte olan Yuvarlak Razakı, Çeşme Pembesi, Pek üzümü, Tarsus Pembesi, Cinsaut ve Colombard çeşitlerinin bazı Önemli fenolojik özelliklerini vegetatif ve generatif gelişmelerini ve mineral besin maddesi alınımlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemeler 1988-1989 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi' nin Mordoğan Bahçe Bitkileri işletmesinde bulu - nan bağlarda açılmış, analizler Bahçe Bitkileri Bölümü ile TARÎŞ AR-GE'nin laboratuvarl arında yapılmış, elde edilen veriler E.ü. Bilgisayar Uygulama ve Araştırma Merkezinde değerlendirilmiştir, 1. Araştırma Sahasının Ekolojik özellikleri Denemelerin yapıldığı taban yerdeki bağda toprak killi- tınlı, kır yerde ise kumlu-killi-tınlıdır. Taban yerde organik madde, nem ve mineral besin maddelerinden Azot, Fos for, Kalsiyum, Magnezyum, Bakır, Çinko ve Mangan kır yere göre daha fazla, Potasyum ve Demir ise daha azdır. Araştırmanın yapıldığı yıllarda yıllık ortalama sıcak lık önemli bir farklılık göstermemiş, fakat 1989 yılında yağış 1988' e göre hemen hemen yarıya düşmüştür. 2. Fenolojik Gözlemler a) Çeşitler arasında Yuvarlak Razakı en erken uyanan çeşit olmuştur. Bunu Pek Üzümü, Çeşme Pembesi, Colombard- 181 - ve Cinsaut çeşitleri takip etmiş, en geç uyanan çeşit ise, Tarsus Pembesi olmuştur. Uyanma üzerinde toprak t ipi etkili bulunmuştur. Kır yerdeki çeşitler, taban yerde- kilere göre daha erken uyanmışlardır. b) Çiçeklenme zamanı bakımından yine en erkenci çeşit Yuvarlak Razakı olmuştur. Bunu Oinsaut, Colombard, Pek üzümü ve Tarsus Pembesi takip etmiştir. En geç çiçeklenen çeşit, Çeşme Pembesi olmuştur. Çiçeklenme zamanı üzerine toprak tipide etkili bulunmuştur. Kıryerdeki çeşitler, taban yerdekilere göre daha erken çiçeklenmişlerdir. c) Üzerinde çalışılan çeşitler arasında Colombard en erken olgunlaşmıştır. Bu çeşidi Cinsaut, Yuvarlak Razakı, Çeşme Pembesi ve Pek Üzümü takip etmiştir. En geç olgun laşan çeşit ise Tarsus Pembesi olmuştur. d) Uyanma-Çiçeklenme devresinde en kısa süre Cinsaut- ta (51 gün) olmuştur. Bu çeşidin sıcaklık toplamı 379°0- gün bulunmuştur. En uzun devre Çeşme Pembesinde (65 gün) olmuştur. Bu çeşidin sıcaklık toplamı 509°C-gün olarak saptanmıştır. e) Çiçeklenme-olgunlaşma devresinde en kısa devre Çeşme Pembesinde (89 gün) olmuştur. Bu çeşidin sıcaklık toplamı 1582°ö-gün bulunmuştur. En uzun devre Tarsus Pem besinde (122 gün) olmuştur. Bu çeşidin sıcaklık toplamı 1943°0-gün olarak saptanmıştır. t) Her iki devrede, kır yerde bulunan çeşitlerin gün- 182 - sayısı taban yere göre daha kısa, sıcaklık toplamı ise daha fazla bulunmuştur. g) Toprak tipleri ve yıllar çeşitlerin uyanma-olgun laşma devresinde ihtiyaç duydukları gün sayısı ve sıcak lık toplamı üzerinde Önemli bir etkide bulunmamıştır. h) Çeşitlerin meyve olgunlaşması için ihtiyaç duyduk ları sıcaklık toplamı birbirinden farklı bulunmuş, en er kenc i çeşit olan Cinsautta 1941°C-gün iken üzümlerini en geç olgunlaştıran Tarsus Pembesinde 2317°ö-gün olmuştur. 3. Vegetatif Gelişme a) Omca başına uyanan kış gözü sayısı en fazla Colom bard ve Cinsautta saptanmıştır. Bunları Çeşme Pembesi, Pek Üzümü, Yuvarlak Bazakı takip etmiş, en az uyanan kış gözü Tarsus Pembesinde bulunmuştur. Uyanan kış gözü sayısı üzerinde toprak tipide etkili olmuştur. Taban yerde bu durum kır yere göre fazla olmuş tur. b) Çubuk verimi her iki yılda en fazla Tarsus Pembe si ve Yuvarlak Razakıda saptanmıştır. Bunları Pek üzümü, Çeşme Pemtaesi, Oinsaut çeşitleri takip etmiş, en az çu buk verimi Colombard çeşidinde tesbit edilmiştir. Toprak tipi çubuk verimi üzerinde etkili olmuştur. Taban yerde çubuk verimi kır yere göre fazla bulunmuştur. c) Taban yerde rutubet miktarı ve alınabilir bitki besin elementleri kır yere göre fazla bulunmuştur. Bu- 183 - nedenle taban yerde omca başına uyanan kış gözü sayısı ve çubuk verimi kır yere göre fazla bulunmuştur. d) 1988 yılında yağış miktarı ve alınabilir besin mad desi 1989 yılına göre fazla bulunması nedeniyle 1. yılda omca başına uyanan kış gözü sayısı ve çubuk verimi 2. yı la göre fazla bulunmuştur. 4. Generatif Gelişme a) Omca başına infloressens sayısı en fazla Colombart- ta saptanmıştır. Bunu Cinsaut, Çeşme Pembesi, Pek Üzümü ve Yuvarlak Razakı takip etmiştir. En az infloressens sa yısı Tarsus Pembesinde tesbit edilmiştir. Toprak tipide bu konuda etkili olmuştur. Taban yerde çeşitlerin inflo ressens sayısı kır yere göre fazla bulunmuştur, b) Salkım ağırlığı en fazla Yuvarlak Razakıda, en az ise Tarsus Pembesinde saptanmıştır. Taban yerdeki çeşit lerde salkım ağırlığı kır yere göre fazla bulunmuştur. c) Çeşitlerde en fazla üzüm verimi Colombartta sap tanmıştır. Bunu Cinsaut, Çeşme Pembesi, Pek Üzümü ve Yu varlak Razakı takip etmiştir. En az verim Tarsus Pembe - sinde tesbit edilmiştir. Toprak tipide bu konuda etkili olmuştur. Taban yerde üzüm verimi kır yere göre fazla bu lunmuştur. d) Çeşitlerin üzümlerinde en fazla asit miktarı Co lombartta saptanmış, bunu Cinsaut, Yuvarlak Razakı, Çeşme Pembesi ve Pek Üzümü takip etmiştir. En az asit ise Tar-sus Pembesinde tesbit edilmiştir. Taban yerdeki çeşitler de asit miktarı kır yere göre fazla bulunmuştur. e) Yılların generatif gelişme üzerinde farklı etkisi olmuştur, 1988 yılında üzüm verimi, salkım ağırlığı ve omca başına infloressens sayısı bu yılda yağış ve toprak ta bulunan alınabilir bitki besin elementlerinin fazlalı ğına paralel olarak 1989 yılma göre artmıştır. f ) Onca başına infloressens sayısı arttıkça verimde artmıştır. Bu konuda salkım ağırlığı etkili olmamıştır. g) Üzüm verimine paralel olarak çeşitlerin üzümlerin de asit miktarı artmıştır. 5. Mineral Madde Al Alınımı a) Çeşitlerin yapraklarında en fazla azot miktarı Çeşme Pembesinde, en az ise Cinsautta bulunmuştur. Her iki yılda taban yerde bulunan çeşitlerde azot miktarı kır yerdekilere göre fazla saptanmıştır. b) Yaprakta fosfor miktarı çeşitler ve toprak tiple rine göre farklı bulunmamıştır. c) Yaprakta potasyum miktarı çeşitler arasında fark lı bulunmamış, fakat kır yerdeki çeşitlerde potasyum dü zeyi taban yerdekilere göre fazla bulunmuştur. d) Yaprakta kalsiyum ve magnezyum miktarı bakımından çeşitler arasında farklılık bulunmamış, taban yerdeki çeşitlerde kır yere göre daha fazla kalsiyum ve magnez yum tesbit edilmiştir.- 185 - e) N/K oranx en fazla Tarsus Pembesi, Yuvarlak Razakı ve Pek Üzümünde, en az öolombard, Cinsaut ve Çeşme Pembe sinde saptanmıştır. Taban yerdeki çeşitlerde N/K oranı kır yerd ekil ere göre daha fazla bulunmuştur. f ) K/Mg oranı çeşitler arasında farklı bulunmamıy, yalnız kır yerde, taban yere göre daha fazla saptanmıştır. g) Demir, çeşitler arasında farklı bulunmamış, fakat kır yerde, taban yerdekilere göre daha fazla tesbit edil miştir. h) Bakır, en fazla Colombard ve Tarsus Pembesinde, en az Oinsautta saptanmıştır. Taban yerde bulunan çeşitlerde bakır miktarı kır yerdekilere göre daha fazla bulunmuştur. i) Çinko, en fazla Colombard ve Çeşme Pembesinde en az Tarsus Pembesinde saptanmıştır. Taban yerde bulunan çeşitlerde çinko miktarı, kır yerdekilere göre daha fazla bulunmuştur. j) Mangan en fazla Colombard, en az Yuvarlak Razakıda saptanmıştır. Taban yerdeki çeşitlerde mangan kır yerde bulunanlara göre daha fazla saptanmıştır. k) Yıllara göre bitki besin almımı farklı bulunmuştur. Buna göre 1988 yılında çeşitlerin mineral besin elementle ri 1989 yılma göre daha fazla saptanmıştır. Aynı şekilde toprakta alınabilir bitki besin elementleride 1. yılda da ha fazla olduğu görülmüştür. 1) 1988 yılında hem toprak hemde asmalarda bulunan besin elementleri ve yağış miktarı 1989 yılma göre faz-la bulunması nedeniyle 1. yılda taban ve kır yerde çeşit lerin vegetatif ve generatif gelişmeleri 2. yıla göre da ha fazla olmuştur. m) Tam yaprak ve toprak analizleri sonucu referans değerlerine göre, taban yerdeki bağlarda fosfor, potas yum ve demir noksanlığı, kır yerdeki bağlarda ise azot, fosfor ve potasyum noksanlığı saptanmıştır. n) Referans değerlerine göre azot, kalsiyum, magnez yum ve mikroelementler yönünden toprak-bitki arasında paralel bir ilişki, fosfor ve potasyum yönünden ise ters ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 187 - VII. SUMMARY The research was carried out with Yuvarlak Razakı, Çeşme Pembesi, Pek Üzümü, Tarsus Pembesi, Cinsaut and Colombard varieties which are grafted on Berl. x Rup. 99R rootstocks in lowland and slope vineyards in order to determine some of the important phonological characte ristics, vegetative and generative growth and plant nut rient element uptake. Trials were performed in 1988 and 1989 in the vine yards of E