Konserve fabrikası işleten Tire Peşrefli Köyü Kalkınma Kooperatifinin ekonomik etüdü ve ortak kooperatif ilişkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 6118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÇIKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
121 7 ÖZET ve SONUÇ İnsanların kendi başlarına halledemedikleri ekonomik ve sosyal sorunları birleşerek kurdukları kooperatifler ve onların organize ettiği girişimler, gelişmekte olan ülkeler de nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan ekonomik yönden güç süz kişileri daha güçlü hale getirmek ve ekonomik kalkınma da etkin olmalarını sağlamak amacıyla başvurulan bir araç durumundadır. Kooperatifler üretim araçlarının ve küçük sermayele rin birleşerek ekonomiye katılımlarını sağlayan, dolayısıyla ekonomik kalkınmayı gerçekleştiren kuruluşlar niteliğinde dir. Ekonomik gelişme içinde kooperatifler1 de bir takım ka tılımlarda bulunmaktadırlar. Kooperatiflerin ekonomik katı lımları, gerçekleştirdikleri iş hacimleriyle ilgilidir. Bazı ülkelerde kooperatiflerin ekonomiye katılım oranları örne ğin, sebzecilik ve meyvecilik sektöründe aşağıdaki gibidir. Belçika'da Meyve ve sebze pazarlamasının $65'i (1980), P.Almanya'da sebze satışlarının $55' i (1980/81), Fransa'da sebze pazarlamasının $30'u, konserve dışsatımının $50'si (1980), Yunanistan'da sebze konservesi satışının $42»4'ü (1979), İtalya'da meyve ve sebze pazarlamasının $31' i (1980- 1981), Hollanda'da sebze pazarlamasının $84 'ü kooperatifler aracılığı ile yapılmaktadır* (1). Buradan da anlaşılacağı gibi birçok gelişmiş ülkelerde bile sebzelerin pazarlanmasmda kooperatiflerin etkisi olduk ça yüksektir ve kooperatiflerin ekonomiye katılımları küçüm senemeyecek düzeydedir. ^ (1) Ayhan ÇIKIN» Tarımsal Kooperatifçilik, T. 0.Cumhuriyet üniversitesi, Tokat Ziraat Fakültesi Ders Notları Tokat-1988, s. 36, 37, 38122 Ekonomik gelişme içerisinde önemli katkıları bulunan tarım sal kooperatiflerin ekonomik yapılarının incelenmesi, karşı laştığı sorunların belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması son derece önemlidir. Bu araştırma yukarıda belirtilen ilke ler doğrultusunda planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, kooperatifin üretim durumunu ortaya koymak ve sorunlara çözüm yolu aramaktır. Ayrıca, a) kooperatifin mevcut kaynaklarını belirleyip analiz etmek, b) Kooperatifin faaliyetlerini ekonomik ve mali yönden. analize tabi tutmak, kooperatifin başarı durumunu ortaya koya bilecek ölçütler geliştirmek. ve işletme yönetimi konusunda yöneticileri yönlendirebilecek bazı bilgileri>}&dindirerek koo peratifi diğer ekonomik kuruluşlarla karşılaştırma imkanı sağlamak, c) Kooperatife' ortak işletmelerin faaliyetleri incele nerek, kooperatifin işletme ekonomisine katkılarını belirle mek, dolayısıyla kooperatifin başarı durumunu ortaya koymak tır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Peşrefli Köy Kalkınma Kooperatifi 9 yerleşim yerinde 210 çiftçiye hizmet sunmaktadır. Kooperatif ortaklarının üret tiği sebzeleri işleyerek pazarlamakta ve ortaklarına un, kö mür gibi tüketim mallarını, yem gibi bir takım girdileri te min etmektir. Kooperatifin 400 ton/yıl kapasiteli bir konserve fab rikası vardır. Kooperatifin sabit tesislerinin tutarı 98,3 milyon Ti'dır. Yıllık geliri 73 »6 milyon TL' sini aşmıştır. 17 yılın ortalamasına göre ortakların genel kurula katılma oranı ^48,6'dır.123 İncelenen kooperatifte 1987'de 233 ton sebze işlenmiş tir. Kooperatif aynı yıl içinde 153 »8 milyon TL1 lık brüt katma değer yaratmıştır. Ayrıca ortaklarının sebzelerine, yöre orta lamasına göre, 10-20 TL/kg fazla bir fiyat ödemesi yapmıştır. Kooperatifin cari aktifleri kısa vadeli borçlarını ra hatlıkla karşılayabilecek durumdadır. Kooperatifin alacakları nı toplama süresi 347 gün (1987 yılı) » stok devir süresi 450 gün olarak bulunmuştur. Kooperatifin özvarlığını 1982' den bu yana verimli çalıştırdığı fakat son yıllarda bunda bir gerile menin olduğu görülmektedir. Bilanço ve gelir-gider kayıtlarına göre, kooperatifin karlılık oranı, özsermaye üzerinden #4,7-^259,3, aktif üzerinden fl,4-#49>9 olarak bulunmuştur. Karlılık oranı genellikle ortalama enflasyon oranı civarında seyretmiştir. Kooperatifin büyük miktarlarda nakit fazlası bulunmamakla birlikte, kredi kullanımına pek gidilmemiş ancak gelirler oranında harcamaların yapılmasıyla yetini İmiş tir. 1987 yılında kooperatifin gelirlerinin #0,2' si ortakla rına yönelik satışlardan #93,9'u ortak dışı kesime yapılan konserve satışlarından, $5t9!u faiz gelirlerinden oluşmakta dır. Kooperatif Mayıs, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Aralık aylarında nakit sıkıntısına düşmektedir. Bu aylarda alman sebzelerin ödemelerinin yoğun olması nedeniyle, iyi bir“ ”nakit akım tablosu“ düzenlenerek bu sıkıntı, giderilebilir. Kooperatif ürünlerini genellikle kendisi pazarlamakta dır. Kooperatifin muhasebe düzeninin daha çok yasal sorumlu luklar açısından ele alındığı ve ona göre bir muhasebe siste mine gidildiği gözlenmektedir. Kooperatifin kara geçiş nokta sını ve bir takım mali oranları ortaya koymada muhasebe kayıt larından yararlanmak oldukça güçtür. Kooperatifin her üretim dalının değişken ve ortak giderlerini, brüt karını hesaplaya bilecek muhasebe kayıtlarını tutması yerinde olacaktır.124 Böylece yöneticilerin Mr takım mali analizler yaparak daha isabetli kararlar alması sağlanabilecektir. Kooperatif.ortağı işletmeler sebze üretimini pazara dö nük olarak yapmaktadırlar. Kooperatif işlediği sebzenin $85 *6 sim ortaklardan temin etmiş./geri kalan kısmı ortak dışı alım lardan sağlamıştır, öte yandan kooperatif Cor tak üreticileri nin pazarladığı sebzenin (miktar üzerinden) $82,7 kadarını alıp işlerken yöre üretimininde ancak $5, 9' unu işleyebilmek- tedir. Sonuç olarak, Peşrefli Köy Kalkınma Kooperatifi' nin kuruluştan itibaren bilhassa üretime geçtiği 1982 yılından bu* yana ortak işletmelerin ekonomisine yaptığı katkı giderek art mıştır. Bu gibi kooperatiflerin ”örnek olay" olarak kabul edi lip incelenmesiyle kooperatiflerin karşılaştıkları güçlükler belirlenecek bir takım çözüm ve- öneriler oluşturulabilecektir. Dolayısıyla elde edilen bulguların yayımı ile kooperatiflerin geniş.tarım kesiminin sorunlarını çözebilecek şekilde yaygın laşması sağlanabilecek,,tarım-sanay i kesimindeki bütünleşme ile elde edilebilecek katma değerin bu kesimde kalması sağla narak çiftçilerin gelir düzeyi yükseltilebilecek dolayısıyla ekonomik kalkınmada kooperatiflerin birer araç şeklinde kul lanılması yoluna gidilebilecektir. H
Özet (Çeviri)
125 SUMMARY and RESULTS People have united tehir forces in cooperatives to ' solve their economic and social problems, which cannot he solved personally, by the cooperatives and by their activities cooperatives are the tools by which economic ly week people are united to be strong and to be effective in economic '. development. Cooperatives are the organisations which unite * production means and small capitals to enable their involvement to the economy and thus to the economic development, Because they have an important role in economic development to examine the structure and to find solutions to the problems of -;?. agricultural cooperatives is very important. ' ' This research has "been planned and realized according to the points mentioned above with the aim of determining the production capacity of the cooperatives and proposing solutions for their problems. Besides, a) The current sources of the cooperatives are determined and analyzed. b) The activities of the cooperatives are analyzied from the economic and financial points of views criteriums to judge determine the success of the cooperatives are developed by giving information to the managers about enterprise management to compare the cooperatives with other economic organisations. c) The activities of the member farms tiff the cooperative are examined to determine their effect on farm economics and to evaluate their success.126 The findings of the research can be summarized as fallows. Peşrefli village development cooperative consists 210 farmers in 9 locations. The cooperative processes and markets the vegetable produced by the member farmers and supplies them with goods like flour and coal and inputs like animal fodder. Cooperative has a conservation plant with 400 ton/year capasity. The value of the plant is 98,3 million TL's and the yearly income is more than 73,6 million TL's. In 1987, 233 tons vegetables has been processed and 153,8 million TL gross added value has been created. The current assets of the cooperatives are more than its short period debts. It has been found that the recovering period of credits is 347 days and stock turn over period is 450 days. The profit ratios are 4,7-259,3 İ for the net assets and 1,4-49,9 İo for the total assets in the last six years. in 1987 0,2 io of total income is from the sales to the member farmers, 93,9 i is from the canned food sales and 5,9 İ is from the interests. Cooperative has cash problems in May, July, August, September, November and December. The cooperative is marketing it's products it self. The 85,6 io of the processed vegetable in the cooperative is bought from member farmers and the rest is from the other farmers. While cooperative processes 82,7 i> of thş. vegetable production of the member it only processes 5,9 İ° °£ the total vegetable production of the Region As a result it can be stated thatt Peşrefli Village Development Cooperatives economic help to the member farmers has progressed since 1982. By examining these kinds of cooperatives as a case study, the problems of the cooperatives127 will be determined and some solutions could be proposed. Thus by forming an agriculture-industry integration the added value would be kept inside the cooperative sector and income level of farmers would be bettered and the cooperatives would take active part in economic development.