Profesyonel ve amatör futbolcuların, esneklik ve dayanıklılık özelliklerinin karşılaştırılması
The Comparison of the flexibility and endurance characteristics of the professional and amateur footballers
- Tez No: 103637
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
1 - ÖZET Çalışmanın amacı, profesyonel ve amatör futbolcuların, esneklik - dayanıklılık özelliklerinin karşılaştınlmasıdır. Esneklik ve dayanıklılık, spor motorik özelliklerin ikisini oluşturur. Çalışma ile ilgili daha önce benzer bir çalışmaya rastlanmamıştır. Futbolcular üzerinde uygulanan testler 30 dk. ısınmadan sonra, esneklik testi 'Digital Elektronik Fleksiyometre' ile Aerob dayanıklılık testi 'Shutle-Rurt' ve Anaerob dayanıklılık testi için 'Side step' testleri uygulanmıştır. Çalışma, Türkiye profesyonel futbol ikinci lig takımlarından, Anadoluhisan i.y spor kulübü, üçüncü lig takımlarından Pendik spor kulübü ve birinci amatör küme takımlarından Çubuklu spor kulübünün 105 (n=105) futbolcusu üzerinde uygulanmıştır. Futbolcuların 44'ü (n=44 ) profesyonel, 61' i (n=61) amatör lisanslıdır. Profesyonel futbolcuların yaş ortalamaları 24.00 (yıl ), amatör futbolcuların yaş ortalamaları ise 20.13 (yıl) dır. Profesyonel futbolcuların boy ortalamaları 178.16 cm, amatör futbolcuların boy ortalamaları 175.44 cm dir. Profesyonel futbol culann ağırlık ortalamaları 71.88 kg, amatör futbolcuların ise 67.70 kg. dir. Profesyonel futbolcuların esneklik (kalça fleksiyonu ) değerleri ortalaması 125.79 derece, amatör futbolcuların ise 133.08 derece dir. Profesyonel futbolcuların aerob dayanıklılıkları 47.87 max.vo2, amatör futbolcuların ise 42.90 max.vo2 dir. Profesyonel futbolcuların anaerob dayanıklılıkları 51.45 tekrar, amatör futbolcuların ise 44.67 tekrar dır. Profesyonel futbolcular, çeşitli kulüplerde profesyonel olarak futbol oynamış sporculardır. Çalışmanın sonuçlarından birincisi; Profesyonel futbolcuların, yaş, boy uzunluğu, ağırlık, aerob - anaerob dayanıklılık özellikleri ortalamaları amatör futbolcuların ortalamalarından oldukça büyüktür. Çalışmanın sonuçlarından ikincisi; Profesyonel futbolcuların esneklik değerleri ortalaması, amatör futbolcuların esneklik değerleri ortalamasından önemli derecede küçüktür.
Özet (Çeviri)
2 - SUMMARY The purpose of this study is to compare the flexibility and endurance of the professional and amateur football players.The flexibility and endurance are the two characteristics of the sport motoric properties.lt has not been found any identical study in the literature whith this study. The flexibility test 'Digital Elektronic Flexiometer', aerobic endurance test 'Shutle-run'and anaerobic endurance test 'Side step' test were applied to the football players, after 30 minute warming up. 105 (n = 105 ) football players from Anadolu Hisarı Sport club, one of the Turkish profesional football second league teams, Pendik sport club, one of the third league teams, and Çubuklu sport club, one of the first amateur group teams, participated to the study.44 (n = 44 ) of the football players had professional and 61 ( n = 61 ) amateur licenses.The age mean of the professional football players was 24.00 ( year ), and the age mean of the amateur football players was 20. 1 3 ( year ).The height mean of the professional football players was 178.16 cm and the amateurs was 175.44 cm.The weight mean of the frofessional football players was 71.88 kg and amateur ones was 67.70 kg.The mean of flexibility ( hip flexion ) values of the professional football players was 125.79 ( degree ), and amateur football players was 133.08 ( degree ).The aerobic endurance value of the professional football players was 47.87 ( maxvo2 ) and the amateur football players was 42.90 ( maxvo2 ).The anaerobic endurance value of the frofessional football players was 5 1.45 ( repetition ) and the amateur football players was 44.67 ( repetition ).The professional football players were the football players playing football in various clubs.As a result of study, the age, height,weight and aerobic and anaerobic endurance properties of the professional players were much higher than the amateur football players properties. The mean of flexibility values of the professional players was much lower than the fexibility mean of the amateur players. WRBMAWfASYON MERKEZİ