Profesyonel ve amatör futbolcuların anaerobik güç,çeviklik ve vücut kompozisyonu parametrelerinin karşılaştırılması
Comprarison of anaerobic power, agility and body parameters in amateur and profesional soccer players
- Tez No: 281308
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı Amatör ve profesyonel futbolcuların, anaerobik güç, çeviklik, sürat ve vücut kompozisyonu parametrelerinin karşılaştırılması, futbolcular için uyarlanmış yeni bir çeviklik ve beceri testinin geliştirilip test edilmesidir.Çalışmaya Kırıkkale spor profesyonel takımından (27) Kırıkkale amatör futbol takımlarından (30) futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların boy, kilo, yaş ve spor yaşı gibi kişisel özelliklerinin yanında vücut kompozisyonu (% yağ, FFM, VKİ.) (Tanita body Composition Analyzer BC 418 professional model, USA) ölçülmüş, 10-20-30 m sürat koşu zamanları, Klasik T- Dril, Toplu T- Dril Beceri, Zig Zag, çeviklik testleri ve Wingate anaerobik güç testleri uygulanmıştır. Sporcuların genel çeviklik, beceri ve fizyolojik özelliklerinden istirahat nabız ve tansiyon ölçümlerinin yanı sıra egzersiz sırasında nabızları tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin İstatiksel değerlendirmelerinde SPSS 16 windows (Chicago IL) paket programı kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalarda t ?testi( paired-t-test), gruplar arası karşılaştırmalarda independent t-testi uygulandı. Güç, kuvvet, çeviklik testleri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde pearson correlation istatistiği kullanıldı.Araştırmaya katılan profesyonel takım sporcuların yaş ortalaması 22±3.7 yıl, amatör takım sporcuların yaş ortalaması 21.2±2.1 yıl, profesyonel takım sporcuların boy ortalaması 177.7±5 cm, amatör takım sporcuların boy ortalaması 178±5 cm, profesyonel takım sporcuların ortalama ağırlığı 73.2±4.7 kg, amatör takım sporcuların ortalama ağırlığı 71,3±10.4 kg, profesyonel takım sporcuların ortalama spor yaşı 9.3±3.3 yıl, amatör takım sporcuların ortalama spor yaşı 7.2±2.1 yıl olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure and compare the anaerobic power force and body composition parameters of amateur and professional young soccer players and to improve and examine a new agility and skill test applied for soccer players.Amateur (30) and professional (27) soccer players from Kırıkkale participated voluntarily in this study. In addition to the personal features of athletes such as height, weight, age, and fitness age, the body composition (% fat, FFM, VKİ) (Tanita body Composition Analyzer BC 418 professional model, USA) was measured, 10-20-30 m sprint time, T-Drill, T-Drill ball, Zig Zag agility tests and Wingate anaerobic power tests were applied. As well as rest-pulse, and tension measurements from the athletes? overall agility, skill, physiologic features, and their pulses were also determined in course of training.Professional soccer players? age average was 22±3.7 years while amateur soccer players? age average was 21.2±2.1 years, and professional soccer players? height average was 177.7±5 cm whereas amateur soccer players? height average was 178±5 cm. Professional soccer players? weight average was 73.2±4.7 kg, while amateur soccer players? weight average was 71.3±10.4 kg and Professional soccer players? fitness age average was 9.3±3.3 years while amateur soccer players? fitness age average was 7.2±2.1 years.In the statistical evaluations of the attained data, SPSS 16.0 for Windows, (Chicago IL) package programme was used. While t-test (paired t-test) was applied in the comparisons of intragroup, independent t-test was applied in the comparisons of intergroup. Pearson compelation statistic was used to determine the relationship among power, strength, and agility tests.