Aktif sporcu ve sedanter öğrencilerin reaksiyon zamanı dikey sıçrama ve anaerobik güç değerlerinin karşılaştırılması
The Comparison of the reaction time, vertical jump and anaerobic power values between the students who are active athletes and sedanters
- Tez No: 103645
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
50 6. ÖZET Aktif Sporcu ve Sedanter Öğrencilerin Reaksiyon Zamanı, Dikey Sıçrama ve Anaerobik Güç Değerlerinin Karşılaştırılması Sporun psikolojik ve sosyal yönden gelişim üzerine etkilerinin yanı sıra biyolojik ve fizyolojik etkilerinin de olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sporun insanlar üzerinde oluşturduğu fizyolojik değişimlerle ilgili çalışmalara ilgi artırmıştır. Çalışmanın amacı; Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda aktif spor yapan ve yapmayan öğrencilerin reaksiyon zamanı, dikey sıçrama ve anaerobik güç değerlerinin karşılaştınlmasıdır. Bu çalışmaya Fırat Üniversitesi'nde okuyan toplam 120 erkek öğrenci denek olarak katıldı. Aktif spor yapan, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi 40 denek; grup l'i, aktif spor yapmayan, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi 40 denek; grup T yi ve sedanter kabul edilenTıp ve Eğitim Fakültesi öğrencisi 40 denek; grup 3' ü oluşturdu. Bu çalışmada deneklerin görsel ve işitsel sağ el ve sol el reaksiyon zamanları, dikey sıçrama ve anaerobik güç parametreleri“Variyans Analizi”testi kullanılarak değerlendirildi. Deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlıkları sırası ile l.grup 21,875±1,756 yıl, 182,15±6,478 cm., 73,175±6,781 kg.; 2.grup 22,05±2,074 yıl, 183,075±4,963 cm., 75,425±4,673 kg.; 3.grup 21,775±1,544 yıl, 182,4±4,342 cm., 76,4±4,934 kg.
Özet (Çeviri)
52 7.ABSTRACT“The Comparison of The Reaction Time, Vertical Jump and Anaerobic Power Values Between The Students Who Are Active Athletes and Sedanters It is known that sport has biological and physiological effects on the development of human, besides its phychological and sociological effects. Therefore, the interest to the studies about sports effect on the phychological changes in human increased. The purpose of the study was to compare the reaction time, vertical jump and anaerobic power values of the students who were active athletes and who were sedanters in the Physical Education and Sport High School of Fırat University. 120 male students who were attending to Fırat University, participated in this study. 40 of the subjects, who were active athletes in School of Physical Education and Sports composed the first group, 40 of the subjects who were not active athletes and attending to School of Physical Education and Sports composed the second group, and finally the third group consisted from the 40 students attending to Medicine and Education departments who are accepted as sedanters. In this study, the audial and visual reaction time values from the right and left hands, vertical jump values and anaerobic power values were estimated by the ”Analyze of Variance" method.