Futbolcularda diz eklemi laksitesi ve propriosepsiyonunun değerlendirilmesi
The Evaluation of knee laxity and proprioception in soccer players
  1. Tez No: 103646
  2. Yazar: CEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RÜŞTÜ GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Eklem propriosepsiyonu ve hareket algılama duyusu spor yaralanmalarından korunmada önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, genç futbolcularda diz eklemi laksitesini araştırmak, diz ekleminde farklı açı ve hareket yönlerinde proprioseptif algılamada farklılık bulunup bulunmadığım, diz laksitesinin bu eklemin proprioseptif duyarlılığında bir zayıflık yaratıp yaratmadığını saptamaktır. Bu çalışmada, profesyonel bir futbol takımının alt yapısında futbol oynayan, aynı yaş grubundan (18,1 ±1,6 yıl) 20 sağlıklı sporcuda, diz eklemi laksiteleri ve pasif hareket algılama eşikleri (PHAE) ölçülmüştür. İstatistiksel olarak anlamlı proprioseptif değişikliğin olup olmadığını belirlemek için Mann- Whitney U Testi kullanılmıştır. Tibianın öne yer değiştirme değeri ile pasif hareket algılama eşiği değeri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Her iki diz eklemi arasında laksite farkı olmayan sporcularda, farklı açı ve hareket yönlerinde, sağ ve sol diz pasif hareket algılama eşik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Diz eklemleri arasında laksite farkı olan.sporcularda, laksiteli tarafta, 45° fleksiyon başlangıç noktasında, ekstansiyon yönünde pasif hareketlenme ile ölçülen pasif hareket algılama eşikleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, bu çalışmada patolojik düzeye ulaşmamış olsa da artmış eklem laksitesinin, proprioseptif duyarlılıkta azalmaya neden olduğu saptanmıştır. Diz ekleminin ön:arka planda hareketinin birincil sınırlayıcısı ön çapraz bağ olması nedeniyle, bağda kullanıma bağlı gelişen laksitenin, proprioseptif mekanizmanın bozulmasına yol açtığı düşünülmektedir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the last two decades, the role of joint kinesthesia and proprioception in injury prevention have been emphasized to a greate extent. The aim of this study is to investigate the effects of joint laxity on proprioceptive functions of the knee joints of soccer players. In this study, anterior tibial displacements and thresholds to detect the knee joint passive motion of 20 healthy soccer players (18,1±1,6 years of age) have been measured. Mann- Whitney U test was used to verify the statistical significance of the changes in proprioceptive status and Pearson correlation test was applied to analyze the relationship between the anterior tibial displacement and threshold to detect the passive motion (TDPM). There were no statistically significant differences between the TDPM values of the knee joints having insignificant laxity differences at different angles and direction of motions. (p>0,05). At 45° of knee flexion and externally directed motion, TDPM of looser knees were found to be significantly greater (p0,05) In conclusion, increased knee laxities without any clinically pathologic findings, have negative effects on knee joint proprioception. This is possibly due to the overuse degeneration of the anterior cruciate ligaments which are the main stabilizators of knee joints. 51