Contending approaches to the Cyprus problem: Confederation against federation
Kıbrıs problemine kapsamlı yaklaşımlar: Konfedarasyon ve federasyon
- Tez No: 103657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu çalışma Kıbrıs probleminin gelecekteki olası çözüm umutlarını, iki yönetim sistemi olan konfederasyon ve federasyon üzerine yoğunlaşarak incelemektedir. Kırk yılı aşkın bir zamandır süregelen Kıbrıs Problemi ana devletler olan Yunanistan ve Türkiye kadar uluslararası aktörlerin, özellikle Amerika ve son zamanlarda Avrupa Birliği'nin dış politikalarında önemli bir yer kaplamaktadır. Kıbrıs'la ilgili değişik politik, ekonomik ve askeri beklentileri olan bu aktörlerin katılımı bu problemi sadece karmaşık hale getirmemiş, aynı zamanda konuyu çözümsüz kılmıştır. Bu şartlar altında konu iki toplumu hangi politik sistemle birleştirebilmek olduğu kadar aralarında geniş ölçüde bir işbirliği sağlamak için uygun zemini de hazırlayabilmektir. Bu çalışma bu iki yönetim sistemini tanımlamakta ve karşılaştırmakta olup, bu sistemlerin Kıbrıs'a uygulanabilirliliğini analiz etmektedir. Bu tez Kıbrıs'ta kendi kaderini kendisinin tayin etme hakkına sahip iki eşit, egemen toplumun bulunduğunu savunmaktadır. Kültür, din, dil, ve köken açısından açık bir şekilde ikiye bölünmüş olan bu iki toplum için ayrı bir“Kıbrıs Ulusundan”bahsetmek mümkün değildir. Otuzyedi yıllık bölünme sonucunda iki toplum arasındaki iletişim azlığı, birbirlerine karşı olan korku ve güvensizlik duygularını beslemiştir. Bu sebeple, karşılıklı ilişkilerinde tarihe dayalı çatışmalar ve ciddi bir güven krizinin bulunduğu bu iki toplumu tek bir çatı altında yaşamaya zorlamak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu şartlar altında, konfederal bir yapı Kıbrıs halklarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek, uygulanabilir bir çözüm olarak görünmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analyses the possible future prospects for the solution of the Cyprus question, by mainly focusing on the two state systems, namely confederation and federation. The Cyprus question, which has endured for more than 40 years, has occupied a significant place in the foreign policies of the two motherlands, namely Greece and Turkey, as well as the international actors, namely the USA particularly and the EU recently. The involvement of those actors, which have different political, economic or military expectations over the issue, has not only complicated the problem but also led to the unsettlement of the dispute. Under those circumstances, the question is which political system could merge the two communities as well as prepare the ground for an extensive cooperation among them. This study defines and compares these two state systems, and analyses them whether they are applicable or not in the case of Cyprus. This thesis argues that there exist two sovereign and equal peoples having equal rights of self-determination in Cyprus. These two communities are clearly divided into two in terms of culture, religion, language and origin that no one can talk about a separate Cypriot Nation. Moreover, the thirty-seven year-old partition has left the two communities with limited contact and communication which nourished the feeling of fear and distrust with each other. Therefore, it may produce dangerous results to force these two peoples to live under one roof, where there exists a history of conflict as well as a serious confidence crisis in their relations with each other. Under such circumstances, confederal settlement seems the viable solution to provide the needs of the peoples of Cyprus. Ill