Security challenges and institutional initiavites in the Mediterranean
Akdeniz bölgesinde güvenlik sorunları
  1. Tez No: 103658
  2. Yazar: OLCAY DENİZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR AYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Özet Soğuk savaşın sona ermesi Avrupa'da iyimser bir hava yarattı. Yeni dönemin daha istikrarlı ve güvenli olacağı sanılıyordu. Ancak körfez krizi, Cezayir olayları ve Balkanlar' da yaşanan gelişmeler, bu iyimserlik havasının fazla sürmesini engelledi. Yeni dönemde tehditler Orta ve Doğu Avrupa'dan değil, güneyden bekleniyor. Sadece askeri tedbirlerle bu tehditleri engellemek mümkün değil, çünkü bir çok problemin özünde ekonomik ve sosyal sebepler yatıyor. AB, NATO ve AGİT bu sorunlarla ilgilenmek için girişimlerde bulundu. Bunlar içerisinde sadece AB sourunlara cevap verebilecek yeteneğe sahip. Ancak, kendi içerisindeki görüş ayrılıkları, kararsızlığı ve ekonomik olarak yük almak istememesi sorunlarda etkili olmasını engelliyor. NATO ve AGİT ancak tamamlayıcı bir rol oynayabilir. Bütün girişimler Ortadoğu Banş sürecindeki gelişmlere endeksli. IV
Özet (Çeviri)
Abstract The end of the Cold created an optimistic atmosphere in Europe. It was expected that the new era would create more security and stability in Europe. But this optimism has not lasted for a long time because of the second Gulf War, the turmoil in Algeria and the crisis in the Balkans. The challenges were stemming from the south, rather than the east and central Europe and they were hard and soft security issues with an emphasis on the later. Western institutions -EU, NATO and OSCE- started initiatives to tackle with these problems. EU, because of its comprehensive approach to security, is the key player. The other institutions can complement the EU's initiative to some extent. All the attempts are highly vulnerable to the developments in the Middle East Peace Process. m