Porcellio laevis (isopoda:crustacea)' de somatik poliploidi
  1. Tez No: 1820
  2. Yazar: RAMAZAN KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN OZBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
- 55 - V. ÖZET Bu çalışmada bir kara Isopod'u olan Porcellio laievis Latreille, 1804'in çok çeşitli fonksiyonları olan hepatopankreas dokusu ile fonksiyonu sınırlanmış olan vas deferens dokularında dev nukleuslarm oluşum tarzı ve DNA arttırımı mekanizması araştırılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçları şu şekilde sıra lamak mümkündür. a) Dev nukleuslar geç embriyonal safhadan itibaren DNA nım endoreduplikasyonu sonucudur. b) Embriyonal evrelerde meydana gelen nukleus füzyonlarının da bu olguya katkısı vardır. Postembriyonal evrelerde bulunan ikiz veya loblu nukleuslar embriyonal safhada başla mış fakat füzyonu tamamlanamamış, bu sırada endoreduplikasyon yapmış nukleusları yansıtmaktadır. c) "DNA replikasyonu genç fertlerde daha fazla olmakla birlikte en yaşlı fertlere kadar devam etmekte, fakat hızı azalmaktadır. d) Replikasyon ışık mikroskobunda ayırd ettiğimiz homo jen kromatin safhasında olmaktadır. e) tkiz nukleus içeren hücrelerde replikasyon her nukleusta birbirinden bağımsız olarak yapılmaktadır. f) DNA artışı kısmi genom replikasyonu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY In this study, the formation of giant nuclei and DNA accumulation mechanisms of delimited vas deferens and poly- functional hepatopancreas tissues, of Porcellio laevis, were investigated. The results which are taken from this study are as follows: a) The giant nuclei are the results of DNA endo- reduplication continuing since late embryonal stage. b) The nucleus fusion which is encountered in the embryonal stages, also contributes to this phenomenon. Binucleate and lobulate nuclei which is encountered in the post embryonal stage, start to take this forms at the embryonal stages and their fusion can not completed yet. These nuclei reflect the ones forming endoreduplication during this period of time. c) DNA replication is high in young individuals and also continues in the oldest ones with a decreasing speed. d) Replication takes form at the stage of homogenous chromatin observing by the light microscope. e) Replication is made as asynchronized at each nucleus f) DNA increasing in genom is in the form of partial replication.