Optimal capital income taxation in infinitely-lived overlapping generations economies
En iyi sermaye kazançları vergisinin uzun ömürlü çakışan nesiller modelinde belirlenmesi
  1. Tez No: 103692
  2. Yazar: ORKHAN HASANALİYEV
  3. Danışmanlar: DR. SABİT KHAKİMZHANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET EN İYİ SERMAYE KAZANÇLARI VERGİSİNİN UZUN OMURLU ÇAKIŞAN NESİLLER MODELİNDE BELİRLENMESİ Orkhan Hasanaliyev Ekonomi Bölümü Yüksek Lisans Danışman: Dr. Sabit Khakimzhanov Temmuz 2001 Bu araştırma uzun ömürlü çakışan nesiller ekonomilerinde hükümet farklı nesillerin sermaye ve emek kazaçlarını farklı vergilendirebilme mekanizmasına sahihken ve böyle bir mekanizmadan yoksunken, sermaye kazaçlannın optimal vergilendirmesini ele almaktadır. Böyle bir ekonomide, hükümet sözüne sadıkken, her iki durum için de optimal verginin sıfır olduğu bulunmuştur. Fayda fonksyonu toplamaya göre ayrılabilir olduğu durumu için, hükümet farklı nesilleri farklı vergilendirme olanağına sahihken geçiş döneminde dahi sermaya kazanç vergisi sıfır olarak bulunmuştur.' Anahtar kelimeler ve ifadeler. Optimal Vergilendirme, Çakışan Nesiller, Ramsey Dengesi, Taahhüt Teknolojileri. iv TOP WKSmOGRCTM KMMM* TOEtoAHTASYOI* Mmm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMAL CAPITAL INCOME TAXATION IN INFINITELY-LIVED OVERLAPPING GENERATIONS ECONOMIES Orkhan Hasanaliyev M. A. in Economics Advisor: Assist. Prof. Dr. Sabit Khakimzhanov July 2001 This paper analyzes optimal capital income taxation in infinitely-lived overlapping generations economy for both cases when government has the ability to tax capital and labor income of individuals of different vintages differently and when it has no such an ability. In such an economy with the commitment technology I find that optimal long-run capital income tax is zero fot both cases. For a special caso of additively seperable utility functions, I find that if the government has rich set of fiscal instruments, then capital income tax is zero even along the transition path. Keywords and phrases: Optimal Taxation, OLG, Ramsey Equilibrium, Commitment Technology. in