Optimal capital income taxation under capital-skill complementarity
Sermaye-eğitim tamamlayıcılığı altında optimal sermaye geliri vergilendirmesi
- Tez No: 483319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma sermaye-eğitim tamamlayıcılığının optimal sermaye geliri vergilendirmesi problemindeki etkisini incelemektedir. Bunun için teknolojinin sermaye-eğitim tamamlayıcılığı özelliğini taşıdığı sonsuz zamanlı heterojen bireylerden oluşan bir eksik market modeli ile sermaye-eğitim tamamlayıcılığının olmadığı ama diğer özelliklerin korunduğu bir modeli karşılaştırdık. Sonuçlarımıza göre, sermaye birikimi ve eğitim primi arasındaki ilişkiden kaynaklanan dolaylı yeniden bölüşüm kanalı nedeniyle, sermaye- eğitim tamamlayıcılığı altında optimal sermaye geliri vergi oranı sermaye-eğitim tamamlayıcılığının olmadığı modelden önemli ölçüde fazladır. Sermaye-eğitim tamamlayıcılığı altında optimal vergi oranı 0.71 olurken, diğer modelde 0.24 olmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper analyses the impact of capital-skill complementarity on optimal capital income taxation problem for a redistributive government. We compare an infinite horizon heterogeneous agents incomplete market model in which the technology exhibits capital-skill complementarity to a model in which we keep all the properties of the former but eliminate capital-skill complementarity. We find that under capital-skill complementarity the optimal tax rate on capital income is 0.71, whereas it is 0.24 for the no complementarity case. The former is significantly higher due to extra redistributive channel