Türk vergi sisteminin Avrupa Birliği vergi sistemine dolaylı vergiler bakımından uyumlaştırılması
The Harmonization of the Turkish tax system to the European Union tax system through indirect taxes
  1. Tez No: 103719
  2. Yazar: BERNUR AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Vergi uyumlaştırması, Avrupa Birliği'ne giriş sürecimizde oldukça önemli ve güncel bir konudur. Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda ülkemiz tercihini belirlemiş ve üyeliğe kararlı görünmektedir. Bu karar doğrultusunda mali uyumlaştırma bakımından öncelikle vergi sistemlerinin uyumunun sağlanması gerekmektedir. Dolaysız vergilerin uyumunun gerçekleştirilmesi daha büyük zorluklar taşıdığından, uyumlaştırma çalışmaları daha çok dolaylı vergiler alanında yoğunlaşmıştır. Vergi uyumlaştırması, çeşitli ülke vergilerinin birbirleri içinde eriyip tek bir vergi sistemi oluşturması değil, serbest rekabet koşullarının korunduğu çifte vergilemenin olmayacağı bir sistemin meydana getirilmesidir. Vergi uyumlaştırılmasını, serbest rekabeti bozan ve malların, sermayenin ve şahısların özgürce dolaşımına engel teşkil eden mali karakterdeki hükümlerin değiştirilmesi veya yürürlükten kaldırılması olarak tanımlayabiliriz. Bu çalışmada, Dolaylı vergilerin neler olduğu ve tarihsel gelişimleri, Vergi uyumlaştırılmasının anlamı ve nasıl yapıldığı, Avrupa Birlîği'nin tarihsel gelişimi, organları, üye ülkelerin dolaylı vergiler alanındaki uyumlaştırma çalışmaları ve aday ülke olan Polonya ile Türkiye karşılaştırmasına yer verilmiştir. Türkiye ve üye ülkelerin karşılaştırılmasının yanı sıra aday olmak isteyen iki ülke yani Polonya -Türkiye karşılaştırılmasına kat ettiğimiz yolun daha iyi kavranılabilmesi amacıyla yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise Türkiye'nin uyumlaştırma alanında yapması gerekenler, öneriler halinde sunulmuştur. Dolaylı vergiler arasında ayrı bir öneme sahip olan Katma Değer Vergisi'ne, Avrupa Birliği'nin vergisi olarak da bilinmesi ve uyumlaştırma çalışmalarında en ileri uyumlaştırma düzeyine gelinmiş bîr vergi olması dolayısıyla daha çok yer ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The harmonization of tax system is a very important and recent issue within our accession to the European Union. Our country has determined its choice and is decisive to become a member of the European Union. In accordance with that decision; as a part of the financial harmonization, the harmonization of tax system is very crucial. Because the harmonization of direct tax system is very hard, the harmonization aims are mostly intensified on the area of indirect tax systems. The harmonization of tax systems is not to establish a tax system in which the tax systems of each country melts. Rather, it means to establish a system in which the free market conditions are protected and there is no double taxation. We can define tax harmonization as changing or abolishing the financial situations which obstacles the free circulation of goods, capital and people and therefore harms the free competition. In this study; The explanation and Historical Development Of Indirect Taxes, The Meaning of Tax Harmonization and how it is done, Historical Development and Organs of the European Union, the harmonization efforts of the member countries on indirect tax systems, and a comparison of candidate countries, Poland and Turkey will be studied. Besides the comparison of the member countries, Poland-Turkey comparison is also studied to show the way we have passed. In the conclusion part, the things that Turkey has to do about harmonization have been proposed as a series of proposals. Value Added Tax, which has more importance within the indirect taxes has been studied more, both because it is known as the tax of the European Union and also in which the highest point has been achieved about harmonization efforts.