Türkiye'de siyasal kimlik ve siyasal bir aktör olarak kadın
Woman in Turkey as a political identity and a political actor
- Tez No: 103718
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Soğuk savaşın sona ermesinden sonra, tüm dünyada hakim ideoloji olan liberalizm; modernizmin eleştirisi, postmodernizm ve küreselleşme kavramları ile birlikte anılır olmuştur. Bu süreçte ideolojilerin yerini kimlik sorunlarının aldığı, insanlann varlığını kanıtlamak açısından öneminin arttığı görülmektedir. Modernizm, ulus devlet, temsili demokrasi, uluslararası sistem, eşitlik, adalet gibi kavramlara yöneltilen eleştiriler kimlik çeşitlemesinin kaynağını oluşturmaktadır. Siyasal kimlik süreçleri, siyasal kimliğin oluşumu, toplumsal olan ve kurumsal olan arasındaki ayrım ile toplumsal olanın kurumsal olana yönelttiği eleştiriler ve bu karşıtlıkların kendilerini, birbirlerini yeniden inşa ederek yeni bir değişim, gelişme yaratma potansiyelleri ve olasılıkları çerçevesinde anlam kazanmaktadır. Kadın hareketleri, siyasal kimlik çerçevesinde gerçekleştirdiği çıkıştan ile önemli toplumsal, siyasal soru ve sorunları yaranmaktadırlar. Esasen modernizm, ulus devlet, eşitlik kavramları odağında siyasal karşı çıkışlar söz konusudur. Kadın siyasal kimlikleri ideolojik olduğu kadar, üst ideolojik siyasal hareketlerin kimliklerinin bir versiyonu olarak kamusal alana çıkmaktadırlar. Kadın hareketlerinin üst ideolojik kimlik çerçevesinde ve diğer kadın kimlikleri bağlamında belirlendiği görülmektedir. Kadının evrim sürecinin bilinmesi, kadınların statülerini toplumun ve iktidarın yapıcı, etken özneleri olarak, farklı siyasal, toplumsal, değişimler ile nasıl konumlandıkları, birbirlerini nasıl belirlediklerinin anlaşılması kadın kimlikleri açısından önemlidir. Türkiye'de kadınların henüz yeterince oluşturulamamış siyasal kimlikleri bütün olumlu/olumsuz anlamdaki potansiyelleri ile birlikte, toplumun, siyasetin, tarihin önemli birer aktörleridirler. Kadın hareketlerinin Türkiye'deki demokrasi, siyaset, kamusal alan, eşitlik, özgürlük, adalet, yurttaşlık, katlım, ulus kimliği, demokratik meşruiyet konularında getirdikleri eleştiriler, talepler değişim açısından önemlidir. Kadınların siyasal kimliklerini oluşturmaları, sorunlara getirecekleri cevaplar, bakış açılan, demokrasi konusunda belirleyici olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the cold war has terminated, liberalism prevailing ideology in the world has been expressed together with the concepts criticizing of modernism, post-modemism and globalization. It is clear that the identity problems replaced the ideologies and their significance has increased in respect to proving the existence of human being. Critiques directed toward the concepts such as modernism, nationstate, proportional democracy, international system, equity, justice have been constituting the source of the identity variation. Political identity processes have gaining a meaning in scope of formation of political identity, the distinction between that is social and that this institutional and the probability of these contrasts to create a new variation, development by reconstructing eachother. Woman actions have been creating important social, political questions and problems with their attacks they realized in scope of political identity. In fact political reactions are in question in the focus of nationstate, modernism, equity concepts. Woman political identities are rising up to social field as a version of upper ideological political action as well as of ideology itself. It is clear that woman actions are defined in scope of upper ideological identity and in connection with other woman identities. To know the evolution process of woman's, how the status of the woman as the creative, active, subjects of society and powers positioned according to the social structures and variations and how they determine eachother are very important in respect to understanding of the woman identities. The political identities of woman in Turkey which are not sufficiently established and together with all potentials in positive/negative meaning each are the actors of society, policy, history. The critiques, demands which woman actions brought in the fields of democracy, policy, puplic site, equality, freedom, justice, citizenship, participation, national identity, democratic legality in Turkey are important in variation respect That the woman shall form their political identities and the answers and point of wiew they shall bring against these problems shall be determinative in respect to the democracy. VI