Türk imalat sanayiinde gelir ve istihdam yapısında meydana gelen değişmelerin analizi
Analysis of changes in the manufacturing sector's income and employment structure in Turkey
  1. Tez No: 103722
  2. Yazar: BAŞAK KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKİN BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Kalkınma sürecinde ülkelerin karşı karşıya oldukları yapısal dönüşüm, ekonomik faaliyetlerin sektörel dağılımının değişmesine ( sanayileşme ), başlangıçta istihdamın sektörel dağılımına ve sonra üretim faktörlerinin kullanımı ve ekonomik faaliyetlerin mekansal değişimine, nüfusun eğitimine ve nihayet gelir dağılımına dönük gelişmeler olarak kabul edilir. Gelir düzeylerinin yükselmesi sırasında meydana gelen yapısal değişme birçok iktisatçı tarafından incelenmiştir. Bazı iktisatçılar bu geçiş sürecinde bir veya birkaç olgu üzerinde dururken, bazıları da geçiş sürecinin bütün iktisadi fonksiyonların değişmesini içeren kapsamlı analizini yapmışlardır. Bu çalışmada, yapısal dönüşüm sürecinde iktisadi fonksiyonların değişmesini içeren kapsamlı analizler üzerinde durulmuş ve ülkemiz ekonomisinde 1980 sonrası üretim yapısının, bu analizlere benzer şekilde geleneksel kesim tarımdan, sanayi ( bilhassa imalat sanayi ) ve hizmetler sektörüne ayrıca imalat sanayi içersinde de tüketim malı üreten alt sektörlerden ara ve yatırım malı üreten alt sektörlere doğru bir yapı değişikliği söz konusu olduğu görülmüştür. Ayrıca uygulanan ekonomi politikaları doğrultusunda imalat sanayi üretiminde ağırlık kamudan özel sektöre doğru kaymıştır. Fakat aynı dönüşüm istihdam söz konusu olduğunda reel ücretler, firmaların üretim yapılarında meydana gelen değişimler ve teknolojik gelişme sebebiyle sağlanamamıştır. Ayrıca imalat sanayiinin ekonomik büyümenin motoru olduğu görüşünü esas alan Kaldor Yasası ayrıntılı olarak analiz edilerek ülkemiz ekonomisi açısından geçerliliği test edilmiştir. Buna göre, Türk imalat sanayiinin büyüme hızı ekonomik büyümeyi belirlemektedir. Aynca imalat sanayii istihdam ve verimlilik artış hızlan tüm ekonominin istihdam ve verimlilik artış hızlan üzerinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the development process, countries come across a structural change that consists of several components: Changes of economical activities' dispersion among sectors (industrialization); at the beginning, dispersion of employment through sectors and later, usage of production factors and changes of economic activities' location; educational level of population and finally, progresses made about the distribution of income. Structural changes, occurring during the income levels increases, are analyzed by many economists. When some of the economists focus on one or several phenomena in the transformational process, others make in-depth analysis of the changes happened at all economical functions. In this study, changes of economical functions during the structural transformation process are thoroughly analyzed. These analyses showed the fact that after 1980, classical agricultural sectors of Turkey had a transformation toward manufacturing and service sectors. In detail, in the manufacturing sector, there is a structural shift from consumer products sub- sectors to the parts and machinery products (investments goods) sub- sectors. Furthermore, because of the implemented economical policies, in the manufacturing sector, ownership structure has changed from public to the private. However, in terms of employment structure and wages, there have not seen a considerable change, because of the firms' production system changes and technological progresses. In this study, Kaldor Law (which accepts that manufacturing sector is the engine of the growth) is deeply analyzed and validity of this law is tested on Turkish economy, as well. According to these analyses' outcomes, the growth rate of the manufacturing sector determines the whole economy's growth rate. In addition, employment and productivity increases in the manufacturing sector impact positively to the whole economy's employment and productivity measures.