İşverenin hizmet akdini fesih hakkının toplu iş sözleşmesi ile sınırlandırılması
Limitation of the cancelling right of the employer by collective act of service
  1. Tez No: 103721
  2. Yazar: ERHAN BİRBEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. POLAT SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET Hizmet akdinin feshi çalışma yaşamında daima güncel bir konudur. İşçinin işten çıkarılması halinde çok çeşitli olumsuz sonuçlar doğmaktadır. Bu olumsuz sonuçların giderilmesi öncelikle hizmet akdinin sürekliliğinin sağlanması ile mümkündür. Fesih hakkının sınırlandırılması bunun en yaygın yollarından birisidir. İşverenin fesih hakkı çeşitli biçimlerde sınırlanabilir. Bu sınırlamaların en etkilisi yasa ile sınırlama olmakla birlikte ülkemizde halen yasa düzeyinde yeterli düzeyde feshe karşı korunma bulunmamaktadır. Bu durum fesih hakkını sınırlandıran sözleşme hükümlerinin değerini artırmaktadır. Sözleşmelerle sınırlandırma gerek bireysel hizmet akitleri gerekse toplu iş sözleşmeleri ile gerçekleştirilebilir. Anayasa ile işçi ve işverenlere toplu iş sözleşmesi yapma hakkı tanımıştır. Taraflar toplu iş sözleşmesi özerkliği temelinde hizmet akdinin sona ermesine ilişkin düzenlemeler getirebilirler. Uygulamada da toplu iş sözleşmeleri ile düzenlenen sınırlamalar daha yaygın ve etkilidir. Bunun nedeni işçi sendikasının işçiye oranla daha iyi müzakere edebilmesi ve sahip olduğu grev hakkıdır. Bu çalışmada öncelikle iş güvencesi ve feshe karşı korunma kavramları, Türk iş mevzuatında yer alan yasal düzenlemeler ve bunların yeterlilikleri, toplu iş sözleşmesinin bu konudaki önem ve etkisi incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı ise toplu iş sözleşmesi ile fesih hakkının hangi biçimlerde sınırlandırılabileceğini ve bunun sonuçlarını tespit etmektir. Bu amaçla birçok toplu iş sözleşmesi incelenmiş ve bu sözleşmelerde düzenlenen çeşitli sınırlamalara çalışmada yer verilmiştir. Sınırlamalar iş hukukunun genel prensipleri ve çok sayıdaki mahkeme kararından da yararlanılarak açıklanmış; sınırlamalara uyulmaksızın hizmet akdinin feshinin yasal sonuçları yanında toplu iş sözleşmeleri ile getirilen ek düzenlemeler de özellikleriyle birlikte ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The termination of the contract of service is always an actual subject (topic) in the business life. By the discharge of a labor, also some kinds of negative results arises. The removing of these negative results should firstly be possible by ensuring the regularity (continuity) of the contract of service. The limitation of the right of termination is one of the well-known method of it. The right of termination of the employer, should be limited in different ways (types). Although the most effective one of these limitations is the limitation by act, in our country still we have not sufficent regulations in the meaning of act about the protection against cancellations. This condition increases the value of the clauses in the contracts about this topic. The limitations by contracts should be realized by either individual contract of service or collective contract of service. The right to make a deal in the meaning of collective contract of service is given to both employer and employee by constitution. The parties, should provide clauses about the end of the contract of service on the basis of the autonomy of the collective contract of service. In fact in practice the limitations provided by collective contract service are more effective and well-known because of the rights of strike and the strenght of labor-union in the negotiations of the collective contract of service. In this study, first of all, the labor guarantee and the terms of the protection against the cancellation, the acts in the Turkish Labor regulations and their sufficiency, the importance and the effects of collective labor contract are tried to examine. The basic purpose (aim) of the study is to establish the types of the limitation of the right of cancellation by collective labor contracts and their results. Under this aim, so much samples of collective labor contract are examined and also some clauses about these kind of limitations are reviewed. The limitaions are tried to explain by the helps of court decisions and the general principles of labor law and establish the results of the illegal limitations and the annex regulations provided by collective contracts of service. VI