Kasımi'nin Mehasinu't-Te'vil adlı tefsirinde esbab-ı nüzul problemi
The Matter of revelatory occasions in Kasımi's Mehasinu't-Te'vil
  1. Tez No: 103727
  2. Yazar: SERPİL BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Esbâb-ı Nüzul, vahiy ortamını yansıtan aslî bir unsurdur. Bu nedenle alimler, ayetlerin daha iyi anlaşılması için bu bilgilerden faydalanmışlardır. Kasımî de sebeb-i nüzul rivayetlerini Mehasinu't-Te'vil'de nakletmekte, aralarında tercihler yapmakta, ve hüküm çıkarmaktadır. Ancak bu rivayetler için ayn bir başlık kullanmamakta ve eserin herhangi bir yerinde bu rivayetleri nakletmekte ve değerlendirmektedir. Bu durum Mehasinu't-Te'vü'i tamamıyla okumamızı gerektirmiştir. Kasımî, rivayetlerin naklinde temel hadis kaynaklarını kullanmaktadır. Bu nedenle naklettiği rivayetler hadis kaynaklarından karşılaştırılmış, sonuçlar dipnotlarda belirtilmiştir. Kasımî, bu arada naklettiği rivayetlerin senetlerini hazfetmekte, rivayetlerin çeşitleri üzerinde fazla durmamakta, sadece lafızlarından hareketle, sebep ifade etmediklerini vurgulamaktadır. Rivayetler arasında ayetin sebebi olarak bir rivayeti kabul etse bile, diğer rivayetlerin de ayetin kapsamında olduğunu düşünmektedir. Kasımî'ye göre, ayet için gelen farklı rivayetler çelişki ifade etmemekte ve ayetin genel manası bunları kapsamaktadır. Bazen de başka alimlerin görüş ve tercihlerini sunan Kasımî, tekrar etmek istemediği görüşleri için de Mukaddime'de sunduğu esbâb-ı nüzul bilgilerine atıflar yapmaktadır. Kasımî, sebeb-İ nüzul rivayetlerine önem verip, değerlendirmeler yapmasına rağmen, ayetlerin güncel yorumu için sebeb-i nüzulden yararlanmada yeni bir metot geliştirememektedir. Bu nedenle rivayetlere karşı klasik bir yaklaşım içerisinde olduğu söylenebilmektedir. Rivayetleri sınıflandırmamakta, ancak ayetin genel manasını savunarak, yapılacak yeni yorumlara destek olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Revalatory occasion, which reflect the atmosphere of revelation is a basis component. For this reason, the commentator benefited from this knowledge for understanding the verses of Koran. Kasımî conveys the narrations of revalatory occasion in Mehasinu't-Te'vil, he prefers among these narrations and he verdicts. But he doesn't use a different title for the narrations and conveys them in any place and he evaluates them. This case necessitates our reading Mehasinu't -Te'vil completely. Kasımî generaly uses the sources of the basis hadith for conveying the narrations.Therefore these narrations are compared with sources of the basis hadith and are stated these results in the footnotes. Meanwhile Kasımî drops the voucher of narrations that he conveys and he doesn't emphasize the variety of narrations. Only he emphasizes that the narrations aren't the couses of revelations. Even he prefers, he thinks that the other narrations are in the content of the verses. According to Kasımî the different narrations which come for the verses don't state contradiction.The general meaning of the verses contains them. Sometimes he presents the preferences and opinions of the other commentary. He shows the knowledge of revelatory occasion in the Mukaddime when he doesn't repeat this knowledge. Although Kasımî, considers the couses of revelations and he evalauates them. But he doesn't develop a new method using from the narrations for new interpretations, it is thought that his method is classical against these narrations.He doesn't classify the narrations, but he supports a new interpretations by telling the general meaning of the verses. VI