Taşıyanın yüke özen borcunun ihlalinden doğan sorumluluğu
The Liability of the carrier from the breach of the duty of due dilligence
- Tez No: 103726
- Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE KUBİLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Navlun sözleşmesi ile taşıyan belirli bir sonucu geçekleştirmeyi taahhüt etmesinin yanında, kanun koyucu sadece bu sonucun gerçekleştirilmesini yeterli bulmamış, ayrıca bu sonuç gerçekleştirilirken gerekli dikkat ve özenin de gösterilmesi gerektiğini belirtmiştir. Bu nedenle, yükün zıya veya hasara uğraması nedeniyle taşıyanın sorumluluğu, Türk Ticaret Kanununun 1061 'inci maddesinde özel olarak düzenlenmiştir. Taşıyan, malların yükletilmesi, istifi, taşınması elden geçirilmesi ve boşaltılmasında tedbirli bir taşıyanın dikkat ve özeni göstermekle yükümlü tutulmuştur. Teslim alındıkları andan teslim edildikleri ana kadar geçen süre içinde malların zıyaı veya hasan yüzünden doğacak zararlardan taşıyan sorumludur. Ancak, taşıyan, zıya veya hasarın tedbirli bir taşıyanın dikkat ve özeni ile dahi önüne geçilemeyecek sebeplerden ileri geldiğini ispatlayarak sorumluluktan kurtulabilir. Taşıyanın bu sorumluluğu kusur karinesine dayanmaktadır ve taşıyan kendi adamlarının ve gemi adamlarının kusurundan da kendi kusuru gibi sorumludur. > Hukukumuzdaki taşıyanın sorumluluğuna ilişkin hükümlerin mehazını Lahey Kuralları ve Alman Ticaret Kanunu oluşturduğundan çalışmada yeri geldikçe, Lahey Kuralları ve Alman Ticaret Kanunu hükümleri de değerlendirilmiş ve bunlarda yapılan değişiklikler üzerinde durulmuştur. Ayrıca, diğer taşıma türlerinde, zıya ve hasardan doğan sorumluluk özel olarak düzenlendiğinden bu hükümler de dikkate alınmıştır. Çalışmada, genel olarak diğer sorumluluk hallerine değinilmiş, taşıyanın bu konudaki sorumluluğu ile ilgili önce temel kavramlar ve kısaca sorumluluğun doğumu ve gelişimi açıklanmıştır. Daha sonra sorumlu kişi olarak taşıyanın ve bununla bağlantılı olarak gemi adamları, kendi adamları ve yardımcı şahısların durumu ele alınmıştır. Son olarak sırasıyla sorumluluğun ispatı, sorumluluktan kurtulma halleri, ödenecek tazminat ve tazminat talebinin ileri sürülebileceği süreyle ilgili sorunlar ayrıntılı olarak, bağlantılı oldukları konularla birlikte incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The carrier undertakes to implement a certain result according to the usual terms of the contract of carriage. However, the legislature does not treat the implementation of this result to be sufficient and calls for the performance of due dilligence. For that reason, the responsibility of the carrier from loss or damage of goods especially in article 1061 in Turkish Commercial Code. The carrier is very responsible in especially care of with the loading, stowing, trimig, unloading and delivery of goods. Also the carrier is liable for the loss of the goods and for damage thereto occuring between the time when he takes over the goods and the time of delivery. Only if the carrier proves that the reason of loss or damage of goods caused through circumstances which he could not avoid and the consequences of which he was unable to prevent although his own due dilligence, than he can be released from all the liabilities. In our Turkish Law, the liability of the carrier is based on Hague Rules and German Commercial Code. Because of this, these rules and the differences between them are studied and examined in this dissertation. On the other hand, for the other kinds of carriage of goods, the liability that is held from the loss and damage of them put in order specially. So that the rules about these are taken also in consideration. In this study of mine, the other types of situations of liabilities are generally studied. So that, first of all, the basic concepts about the liabilities of the carrier and than the reasons of his liabilities and developments are explained shortly. Afterwards, the situation of the carrier, shipmen, his own men and his helpers are mentioned. Finally, the problems about the proof of liability, relieving of liability, payment of indemnity, the period of request of indemnity are tried to be examined indetails with the subjects they are concerned. TT