Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın 'Hak Dini Kur'an Dili adlı eserinde Esbabü'n-nüzule yaklaşımı
The Aproach of Elmalılı M. Hamdi Yazır in his commentary 'Hak Dini Kur'an Dili' to revelatory occasions
- Tez No: 103732
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER DUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu, amacı ve metodu hakkında bilgi verilerek Elmalılı Muhammed Hamdi Yazı r" in hayatından ve tefsir ilmindeki yerinden bahsedildi. Birinci bölümde, müfessirin, sebeb-i nüzul rivayetlerini tefsirinin neresinde ve nasıl sunduğu, maddeler halinde, örnekleriyle anlatıldı. Müfessirin sebeb-i nüzul rivayetlerine yaklaşımı, birden fazla olan rivayetler arasında tercihini bildirip bildirmediği ve ona göre rivayetlerin ne anlam ifade ettiği anlatılmaya çalışıldı. Müfessirin, rivayetleri sunarken, kaynak belirtip belirtmediği, ravilere ve sebeb-i nüzul terimlerine yer verip vermediği açıklandı. Müfessirin, sebeb-i nüzul rivayetlerinin başında ve sonunda kullandığı terimler verildi. İkinci bölümde, müfessirin sebeb-i nüzul rivayet metoduna ilişkin eleştirel bir yaklaşım sergilendi. Üçüncü bölümde, müfessirin sebeb-i nüzul rivayeti belirttiği âyetler ve bunlarda kullandığı kaynaklar birer liste halinde verildi. Tez bir değerlendirme ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of an introduction and three chapters. In the introduction, some brief information about the subject-matter, aim and method of the research has been given. In addition, some information about Elmalılı Muhammed Hamdi Yazir's life and his position in the science of exegesis have also been mentioned. In the first chapter, I have discussed, where and how the commentator gave in his work the narrations of the revelatory occasions. I tried to explain the commentator's approach about the occasions. I also tried to explain which of the narrations Elmalılı favored. I have made clear what the narrations meant to the commentator. I tried to clarify the relation between the narrations and the revelatory occasions. I have explained if the commentator referred to any source, narrator or technical terminology in case he cites the narrations. I have given the terms which the commentator has used at the begining and the end of the narrations. In the second chapter, I have critically approached to the commentator's method of narration on revelatory occasion. In the last chapter, I have given a list of verses to which the commentator referred about the revelatory occasion and sources he used. The work ends with a conclusion. VI