Yetkinlik bazlı insan kaynakları yönetimi ve uygulamaları
Competency based human resources management and its applications
  1. Tez No: 103731
  2. Yazar: BÜLENT BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bir şirkette çalışanların, şirketin finansal kaynakları veya üretim kaynakları kadar yaşamsal olduğu düşüncesi bugüne kadar çeşitli şekillerde dile getirilmiştir.“İnsan kaynaklarımız -çalışanlarımız- en önemli varlığımızdır.”sözü, bu düşünceyi kuvvetle destekleyen ifadelerden biri olarak şirket üst düzey yöneticilerinin konuşmalarında, şirket misyonlarında, politika ve prensiplerinde sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu derece önem verilen insan kaynaklarının sağlanması, geliştirilmesi ve elde tutulması; onlardan yararlanılmasını içeren insan kaynakları yönetimi, organizasyonların ve iş dünyasının 1990'lı yıllarda odaklandığı alanlardan birisi olmuştur. İnsan kaynakları yönetiminde yetkinlik yaklaşımı, insan kaynakları düşüncesi tarihi gelişimi içerisinde endüstri psikolojisi ve örgüt psikolojisi çalışmaları sırasında 1960'lı yılların sonlarında ve 1970'li yılların başlarında ortaya konmuştur. Ancak tarihi gelişime paralel olarak diğer insan kaynakları uygulamaları gibi 1990'lı yıllarda kullanım alanını ve etkinliğini arttırmıştır. Bu çalışmada yetkinlik bazlı insan kaynakları yönetimi ayrıntılı olarak ele alınmadan önce Birinci Bölüm'de genel anlamda insan kaynakları yönetimine yer verilmiştir. Böylece yetkinlik yaklaşımının bir insan kaynakları yönetimi anlayışı olarak özellikleri ve işleyişinin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümü'nde kavramsal olarak ortaya konan insan kaynaklan yönetiminde yetkinlik yaklaşımı, Üçüncü Bölüm'de insan kaynakları fonksiyonlarına yönelik uygulamalar ile desteklenmiştir. Bu bölüm aynı zamanda yetkinlik yaklaşımının insan kaynakları yönetimi ile bağdaşabilme olanaklarının analiz edildiği bölümdür. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The employees in an organization are vital for its survival as much as financial or production resources.“Human resources are our most important assets”idea comes from this understanding and manipulates the business principals and missions as well as politics. Human resources management which includes to provide, improve, maintain and utilize the employees of an organization, is the most important focus area of business world in 90s. The competency based human resources management is an alternative point of view for this management area. The competency based human resources management understanding emerged during the studies of industrial and organizational psychology in 60s and 70s. However, parallel with the historical development of other human resources practices, the competency movement accelerated in 90s with the other developments in economic world. In the First Chapter, human resources management in general sense is discussed before considering the competency based human resources management in detail. By this way, what is aimed is to understand and analyze the competency based human resources practices in contrast with the traditional ones. In the Second Chapter, the competency movement is studied conceptually and it is followed by the Third Chapter in which the conceptual framework is supported by case studies on competency based functions. The Third Chapter also includes the analysis of the possibilities of creating a harmony between human resources management and competency movement IV