Türkiye'de dış ticarette fiyat ve gelir etkisi : 1980 sonrası dönem ve uygulamalı araştırma
Price and income effect on Turkey's foreign trade: After the 1980 period and practical research
- Tez No: 103733
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UTKU UTKULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET 1980 sonrası Türkiye ekonomisi önemli yapısal değişim yaşamıştır. Bu yapısal değişim içe dönük sanayileşme stratejisinin terk edilip dışa dönük sanayileşme stratejisinin uygulanmasıdır. Bu çalışmada 1980 sonrası Türkiye dış ticaretinde fiyat ve gelir etkisinin talep yönüyle incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma esasen üç bölümden ibarettir. Birinci bölümde dış ticarette fiyat ve gelir etkisine yönelik temel tartışmalara değinilmekte ve teorik arkaplan incelenmektedir. İkinci bölümde Türkiye dış ticaretinin kuruluşundan günümüze, özellikle 1980 sonrasındaki gelişmeler üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde ayrıca fiyat ve gelir etkisinin 1980 sonrası Türkiye dış ticaret talebi açısından önemine değinilmektedir. Üçüncü bölümde ise 1980 sonrası Türkiye dış ticaretinde fiyat ve gelir etkisine yönelik uygulamalı çalışma yapılmış, ihracat ve ithalat fiyat ve gelir elastikiyetleri hesaplanmaktadır. Daha sonra bulunan sonuçlar ekonomi politikası açısından değerlendirilmekte ve ekonomi politikası önerileri yapılmaktadır. Bu araştırma yapılırken geniş ölçüde konuyla ilgili tez, makale, kitap, istatistik değerlendirmelerden etik kurallar çerçevesinde yararlanılmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Turkish economy has been faced important structural change after 1980. Turkey left the inward-oriented industrial development strategy and has applied the outward-oriented industrial development strategy.The aim of this thesis is to examine the price and income effect of the demand of foreign trade of Turkey. This work consist of three sections. In the first section the basic discussion in the literature and theoritical background of the price and income effect of the demand of foreign trade has been outlined. In the next section the developments in the Turkish foreign trade since 1923 up to now, with special emphasis to after 1980 period, has been considered. Furthermore, in this section the importance of price and income effects on Turkey's foreign trade demand have been outlined. In the third section we computed the price and income effects of the demand elasticities of the Turkish export and import after the 1980 period. The obtained results have been concluded from the point of view of economic policy and some economic suggestions have been made. In the thesis in hand, we largely profited from thesis, articles, books and statistical indicators with an ethical care. vn