Kızcibek Destanı'ndaki epik unsurlar
Epic elements of Kızcibek epic poem
- Tez No: 103739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Eski çağların kahramanlık hikayelerini; milletlerin, tanrıların, yiğitlerin savaşlarını ve başlarından geçenleri anlatan destanlar geçmişten günümüze gelen en büyük mirasımızdır. Kırgız Türkleri 'nin tarihinden pek çok unsuru bu anlatı türlerinin bünyesinde bulmak mümkündür. Çünkü Türk boylarının hemen hepsinin canlarını bezdiren Kalmuk akınları yine bu boyların edebiyatlarında özellikle destanlarında yerini almıştır. Nitekim pek çok destanda karşımıza çıkan bu husus Kızcibek Destanı 'nda da görülmektedir..“Kızcibek Destandaki Epik Unsurlar”adlı tezimizin giriş bölümü Kırgız epik geleneği ve Kızcibek Destanı 'nm bu gelenekteki yeri ve önemi yanında Kırgız Destanları ve Kızcibek Destanı üzerinde yapılan çalışmaların tanıtımı ve özetten ibarettir. Birinci bölümde destandaki tarihi tabakalar ile olayların geçtiği coğrafya ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde destanın asıl kahramanı Kızcibek ile diğer kahramanlar olan Tölögön, Sansızbay, Bazarbay, Sırlubay, Bekecan, Korun, Kamkatay, Çege ve Karçıga'nın sosyal, psikolojik ve fiziki özellikleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde Kızcibek Destam'ndaki epik unsurları teşkil eden motifler, başka destanlardan da örnekler verilerek incelenmiştir. Ayrıca Özkön Çubaktın varyantının transkripli metni ve Türkiye Türkçesi'ne aktarılmış metninden sonra bibliyografya, sözlük ve indeks verilmiştir.ABSTRAKT The epic poems which tells us about the heroism stories of old ages, the wars and happenings of nations, gods and stouthearted, are our biggest inheritance from the past. It is possible to find a lot of elements of Kırgız Turks in the structure of these narrations. Because the Kalmuk attacks made the Turkish clans tired of living and these attacks took place in their literature and epic poems, just as Kizcibek Epic Poem as well as the others. The introduction of our thesis which is named“ Epic Elements of Kizcibek Epic Poem”is about the summary and introduction of Kırgız Epic Tradition and the place and importance of Kizcibek Epic Poem in this tradition and also the summary and introduction of the studies on Kırgız Epic Poem. In the first part the historical layers and geography where it took place are tried to be shown. In the second part the social.psychologic and physical characteristics of the main hero of the epic poem Kizcibek and also other heroes Tölögön, Sansızbay, Bazarbay, Sirlubay, Bekecan, Korun, Kamkatay, Çege and Karçıga are shown. In the third part the motifs which are the epic elements of Kizcibek Epic Poem is examined by giving examples from other epic poems. Apart from these Özkön Çubakt's variant reading's text with transcript which is translated into Turkey's Turkish, bibliography, dictionary and index are given.
Özet (Çeviri)
The epic poems which tells us about the heroism stories of old ages, the wars and happenings of nations, gods and stouthearted, are our biggest inheritance from the past. It is possible to find a lot of elements of Kırgız Turks in the structure of these narrations. Because the Kalmuk attacks made the Turkish clans tired of living and these attacks took place in their literature and epic poems, just as Kizcibek Epic Poem as well as the others. The introduction of our thesis which is named“ Epic Elements of Kizcibek Epic Poem”is about the summary and introduction of Kırgız Epic Tradition and the place and importance of Kizcibek Epic Poem in this tradition and also the summary and introduction of the studies on Kırgız Epic Poem. In the first part the historical layers and geography where it took place are tried to be shown. In the second part the social.psychologic and physical characteristics of the main hero of the epic poem Kizcibek and also other heroes Tölögön, Sansızbay, Bazarbay, Sirlubay, Bekecan, Korun, Kamkatay, Çege and Karçıga are shown. In the third part the motifs which are the epic elements of Kizcibek Epic Poem is examined by giving examples from other epic poems. Apart from these Özkön Çubakt's variant reading's text with transcript which is translated into Turkey's Turkish, bibliography, dictionary and index are given.