Devlet bütçesinin finansmanında kamu işletmelerinin yeri ve önemi (Azerbaycan örneği)
The Place and the role of the public enterprises in the financing of the government budget (Azerbaijan example)
  1. Tez No: 103741
  2. Yazar: SAMİD MİKAYİLOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Çalışmamızda devlet bütçesinin finansman yöntemleri ve bu yöntemler içinde kamu işletmelerinin devlet bütçesine sağladıkları gelirler analiz edilmiştir. Birinci bölümde teorik olarak devlet bütçesinin çerçevesi çizilmiş ve Azerbaycan bütçe sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Azerbaycan'da bütçenin gider kalemleri ve gelir kaynakları incelenmiştir. İkinci bölümde kamu kesiminin ekonomik faaliyetlerine yer verilmiştir. Özel ekonomi ve kamu ekonomisinin farkları, kamu kesiminin kapsamı, değişik ekonomik sistemlerde kamu kesiminin yeri ve devletin bir girişimci olarak faaliyette bulunmasının türleri ve nedenleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde Azerbaycan'da kamu teşebbüsleri hakkında bilgi verilmiştir. Azerbaycan'da kamu sektörünün kapsamı ve son yıllarda yapılan reformlar sonucu baş gösteren değişiklikler de bu bölümde yer almaktadır. Ayrıca Azerbaycan'da kamu teşebbüslerinin bütçeye sağladıkları gelirler de analiz edilmiştir. Bilindiği üzere Azerbaycan sosyalist sisteme dayalı bir ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş dönemini yaşamaktadır. Bu dönemde kamu maliyesi alanında yapılan reformlar büyük önem taşımaktadır. Çünkü Azerbaycan'ın önceden sahip olduğu sosyalist kamu maliyesi, şimdi uygulamaya konulan kamu maliyesinden işleme prensiplerine ve kapsamına göre farklılık göstermektedir. Azerbaycan'da vergi sistemi yeni kurulmaktadır. Kamu gelirleri içinde vergiler son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Aynı zamanda özel sektörün gelişmesine de büyük önem verilmekte, özelleştirme uygulamalarıyla kamu ve özel sektör arasında olumlu dengenin kurulmasına çaba gösterilmektedir. Çalışmamızda son yıllarda Azerbaycan'da kamu maliyesi alanında baş gösteren değişiklikleri ve yapılan reformları analiz etmekte ve bu alanda verimliliğin artırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Ümit ediyoruz ki, çalışmamız gelecekte bu konularda çalışanlar için de yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn our thesis, it has been analized financing methods including the incomes of the public enterprises to the government budget. At the first section, the government budget have been included theoritically and a brief information has been given about the budget sistem of Azerbaijan Republic. The income resources and expenditure items of the budget in Azerbaijan have been examined. At the second section, the economic activities of the publik sector takes place. The differences between public economy and private economy, the includes of public sector, the place of the public sector in various economic sistems and the reasons of the activities of the government as an ehterpreneur. At the third section, a short information have been given including the public enterprices in Azerbaijan Republic. The includes of the public sector in Azerbaijan and the variaties after the reforms within last years are been included. And also the incomes to the budget of the public enterprises have been analized. As it is well known Azerbaijan is trying to enter market economy from socialist economy. So in this period the reforms in the public finance are very important. Because, the new regulations of the public financing have difference between the previous public finance according to the principles and include. The tax sistem in Azerbaijan is newly establishing and it takes an important place in the public incomes in the past few years. And also development at the private sector is getting importants. And during the privatization they give importance to establish balance between the public and the private sector. İn our thesis, it was been analized the effects of the reforms including the public finance in Azerbaijan and some suggestions to increase the productivity in this fields. We hope that, are thesiswili help to whom may work regarding to this subjects. VI