İç turizmin geliştirlmesinde teşvik seyahatlerinin önemi
The Importance of incentive travels in developing domestic tourism
- Tez No: 103742
- Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET iç ve dış turizmin birlikte geliştirilmesi sağlıklı bir turizm endüstrisi için önem taşımaktadır, iç turizmde gelişmiş ülkeler yabancı turist sayılarını ve dış turizm gelirlerini daha kolay arttı rabilmektedirler. iç turizmin geliştirilmesi için hem kamu hem de özel sektörün üzerine görevler düşmektedir. Teşvik seyahatleri bu iki sektör tarafından değerlendirilebilecek bir iç turizmi geliştirme aracı niteliğindedir. Dünya turizm eğilimleri kongre organizasyonları, fuarlar, seminerler, toplantılar ve teşvik seyahatleri gibi iş amaçlı seyahatlerin arttığını göstermektedir, iş amaçlı seyahat eden turistler tatil ve dinlenme amaçlı seyahat eden kitle turistinden farklı özellikler taşımaktadırlar, iş turizmi kapsamına giren turistler kitle turizmi kapsamına girenlerden daha yüksek harcama kapasitesine ve daha farklı hizmet beklentilerine sahiptir. İş turizminin karlı olduğunu fark eden bir çok ülke iş amaçlı seyahat eden turistik tüketiciyi tatmin edecek turistik ürünler geliştirmektedir. Teşvik seyahati, hem üyelerini seyahatle ödüllendiren örgüte hem de katılımcılara fayda sağlayan özgün bir seyahat türüdür. Bu çalışmada, teşvik seyahatlerinin diğer seyahat türlerinden ayrıldığı yönler ele alınmış ve bu seyahat türünün özelliklerinin iç turizmi geliştirme amacıyla nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Konuyu somutlaştırmak için seyahat acentelerinin teşvik seyahatleri konusundaki bilgi düzeyi yapıian bir alan araştırmasıyla cilaya konmuştur. Çalışmanın ana amacı turizm sektörü ve genel iş dünyasının teşvik seyahatlerini kullanarak iç turizmin gelişimine katkıda bulunmasını sağlamaktır. Bu amaçla, Türkiye iç turizm piyasası arz ve talep yönünden analiz edilerek iç turizmin geliştirilmesi gereği saptanmış, bunun gerçekleşmesi için teşvik seyahatlerinin kullanılabilirliği sorgulanmıştır. Anket uygulamak yoluyla seyahat acentelerinin iç turizme ve teşvik seyahatlerine bakış açılarına ilişkin veriler elde edilmiştir. Bu verilerden hareketle, teşvik seyahatlerinin Türkiye'de seyahat acenteleri tarafından nasıl algılandığı, hangi alanlarda eksiklikler bulunduğu analiz edilerek çözüm yolları araştırılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developing domestic and international tourism together, carries importance for maintaining a strong tourism industry. Countries those have their domestic tourism developed are able to increase foreign tourist arrivals and incoming tourism revenues more easily than the countries those do not have a strong domestic tourism industry. To develop domestic tourism, both public and private sectors share responsibilities. Incentive travels are considered as tool for developing domestic tourism. World tourism trends demonstrates a significant increase in business oriented travels such as congresses, fairs, seminars, meetings and incentive travels. Business travelers differ greatly from leisure and holiday travelers. Business travelers have a higher expenditure capacity and different service expectations than of mass tourism participants. Several countries those realized the profitability of business tourism are trying to develop new touristic products in order to satisfy business traveler. Incentive travel is an authentic travel type which creates benefits to both participants and organization rewarding its members with travel. Within in this study different aspects of incentive travel regarding to other travel types are analyzed and consequently ways of using incentive travel to develop domestic tourism are questioned. In order to provide concrete information, given travel agencies' perception level of incentive travel is clarified by conducting a field research. Main purpose of this study is to develop domestic tourism by convincing tourism sector and overall business players to use incentive travels. For this purpose, Turkish domestic tourism market is analyzed from supply and demand perspectives and a need to develop domestic tourism is stated. Use of incentive travels for this purpose is questioned to find solutions. By the help of questionnaires, present approach of Turkish travel agencies to domestic tourism and incentive travel is researched. Using results of this research, solution offers are given to the misunderstandings and problems of travel agencies about incentive travels Vll