Türk Ceza Kanununda kendiliğinden hak alma suçu (TCK. m. 308)
The Crime of getting one's own right in Turkish penal code (Article 308)
  1. Tez No: 103745
  2. Yazar: MEHMET NİHAT KANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Suç olgusu insanların varoluşuyla ortaya çıkmıştır. İnsanlar ilkel devirlerde bile belli eylemlerin yapılmasının doğru olmadığına karar vermişlerdir. Kişilerin yaptıkları ve toplum tarafından suç olarak nitelendirilen hareketlerin önce insan üstü güçler tarafından cezalandırılması beklenilmiştir. Daha sonra bu cezalandırma işlemi insan üstü güçlere bırakılmayarak bizzat suçtan zarar gördüğü kabul edilen kişilere bırakılmıştır. Zarar gören kimselerin verdikleri cezalar ise genellikle adaletli olmamış ve bu konuda aşırıya kaçılmıştır. Binlerce yıl süren tarihi bir gelişimden sonra 'devlet' kavramı ortaya çıkmış ve suç işleyenleri cezalandırma yetkisi devlete verilmiştir. Bu yetkinin sadece devlete verilmesiyle, insanlann kendi haklarını kendi başlarına almaları engellenmeye çalışılmıştır. Bunun sonucu olarak da devlete başvurmayan kişilerin kendi başlarına adalet sağlamaya yönelik hareketleri suç olarak kabul edilmiş ve bu hareketlere çeşitli cezalar öngörülmüştür. Kişilerin kendi haklarını gayn meşru surette almalarını önleme çabalarının bir yansıması olarak, Türk Ceza Kanununun 308'inci maddesinde kendiliğinden hak alma suçu düzenlenmiştir. Bu madde, kişilerin kendi haklarını, hiçbir yasal yola başvurmadan, kendi başlanna almaya çalışmalarını cezalandırmaktadır. Kişiler iddia ettikleri haklarını almak amacıyla eşya üzerinde kuvvet uygulamakta veya kişilere karşı şiddet ya da tehdit kullanmaktadırlar. Türk Ceza Kanununun 308/1 'inci maddesine göre;“bir kimse hükümete başvurma imkanı olduğu halde, iddia ettiği bir hakkı almak amacıyla eşya üzerinde kuvvet uygulayarak hakkını alırsa”yasada öngörülen para cezasıyla cezalandırılır. iv308'inci maddenin ikinci fıkrası ise failin, kişilere karşı şiddet veya tehdit kullanmasını düzenlemektedir. Üçüncü fıkrada suçun belli şekillerde (dövmek suretiyle veya silah kullanarak) işlenmesinin cezayı ağırlaştıran bir neden olduğu belirtilmektedir. Maddenin dördüncü fıkrasında suçun failinin hakkını ispat etmesi durumunda cezanın indirilmesi düzenlenmiş ve maddenin son fıkrasında kendiliğinden hak alma suçunun koğuşturulmasının şikayete bağlı olduğu belirtilmiştir. TCK.m.308, kaynak italyan Ceza Kanununun 235 ve 236'ıncı maddelerinden alındığı tarihten beri hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Bu durum, maddenin düşünülen fonksiyonunu yerine getirdiğinin bir göstergesi olabilir. Dileğimiz, insanların adalete olan güvenlerinin korunması ve gerçek adalete ulaşmak için gereken çağdaş ve bilimsel çalışma özgürlüğünün kısıtlanmamasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The phenomenon of crime has emerged with the existence of mankind. Even in primitive times, people have decided that some actions should not have been performed. The disapproving behaviors regarded as crime by the society, have been expected to be punished by divine powers. Afterwards, the act of punisment has been removed from the divine forces to the ones who have been personally affected by the crime itself. The punishment exposed by the people who had been influenced by the crime used to be unfair and exaggerated. After the process of historical development, which continued for over thousand years, the consept of“state”came into existance, so the authority of punishment has been transfered to the state. With the acceptance of the state as a sole authority to punish, people have been prevented from taking their rights by themselves. As a result, the behaviors of those who tried to establish justice without applying to the state, were regarded as crime and were accepted to be punished. As a reflection of the efforts to prevent people from getting their rights by means of illegal ways, the crime of getting one's right by one self has been put into regulation in the 308th article of the Turkish Penal Code. This article punishes anyone who tries to get his rights without applying to legal ways. İn order to obtain their claimed rights, people either apply force on things or practice violence and threat towards others. According to the 30871st article of the Turkish Penal Code;“if a person applies force on a thing in order to get his claimed right, even though he has the opportunity to apply to the goverment”he is fined by the amount of money shown in the law. VIİn the 308/2nd article, the condition of practising violence or threat to people has been regulated. İn the 308/3rd article, it is stated that committing the crime in certain ways (e.g. beating someone or using arm) is a reason for increasing the degree of the punisment. The 308/4th article explains that if the criminal proves his claimed right, the degree of the punisment is lowered. The last paragraph of the article, (308/5) clasifies that the following of this crime depends on the complaint of the victim. The article 308 of the Turkish Penal Code, has not been changed since it was taken from the Source kalian Penal Code's 235th and 236th articles. This can mean that this article is fullfilling its neccessary function. We hope that people will preserve their trust in justice and the freedom of modern and scientific studies will not be limited. vn