Büyükşehir belediye hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde karşılaşılan finansman sorunları ve çözüm önerileri 'Erzurum Büyükşehir Belediyesi ' örneği
- Tez No: 103746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Günümüzde, yerel yönetim birimleri arasında en fazla önem arz eden ve halka olan yakınlıktan ve bulunduktan konumlan itibariyle önemleri gün geçtikçe artan belediyelerimizin (özellikle büyûkşehir belediyelerimizin), kendilerine yüklenen görevlerle beraber yerel halk tarafından talep edilen istekleri de yerine getirirken karşılaşmış olduktan en büyük sorun kuşkusuz mali kaynak konusunda yaşamış olduktan sıkıntılardır. Yerel nitelikli kamu hizmetlerinin sunumunda oldukça önemli bir paya sahip olan belediyelerimiz, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların yanışına, bilinçsiz şehirleşme, hızlı nüfus artışı ve büyük kentlere olan yoğun göç dolayısıyla üstlenmiş olduktan görevler ve kendilerinden talep edilen beklentilere cevap verebilmede, mali kaynak sağlama bakımından imkansızlıklar içine düşmektedirler. Bahsetmiş olduğumuz mali kaynak sorununda, yalnızca elde edilen gelirleri rakamsal olarak artırmak tek çözüm yolu olarak gösterilemez. Bunun için, kaynakların artırılmasından önce bu gelirlerin, ülkemiz açısından günümüz şaröannda kanunlarla yeniden düzenlenmesi ve daha da önemlisi yeniden düzenlenen bu kaynaklann kullanımında, etkinliği ve verimliliği sağlayacak niteliklerde mali yönetim ilişkilerinin oluşturulması gerekmektedir Bu çalışmada, öncelikle büyûkşehir belediyelerinin Türk idari yapısı içindeki konumuna değinildikten sonra, sahip olduktan mali kaynaklar incelenecek ve yerine getirmekle yükümlü olduktan yerel hizmetlere değinilecektir. Yapılan bu incelemeden sonra, sahip olduktan gelirlerin elde edilmelerinde ve elde edildikten sonra bu kaynakların kullanımlannda yaşadıktan sorunlar, idari ve özellikle mali yönetim açısından, tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızda, elde etmiş olduğumuz bulgutann daha etkin bir şekilde gösterilebilmesi için, son bölümde Erzurum Büyûkşehir Belediyesinin idari ve mali verileriyle bir örnek sunulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Todays, one of the most important local government units is the municipality especially metropolian municipalities. Their importance is rising day to day because of their close relations with citizens and their duty to them. In this perspective, their most important problem is the financing of citizens' demands. Municipalities in Turkey having the biggest share from supplying public services are in big trouble to get financial sources to reply citizens' demand, because of the economic crisis itself, unplanned urbanization, fast growing population and big migration to big cities. When we are reffering to financial problems of municipalities in Turkey, we can not see the solution by only increasing their revenues. Before getting a rise in revenues, under the todays' laws and the reality of Turkey distribution of revenues should be revenued; and also, when the use of these revenues are considered, effectiveness and the profitability of financial resources must be accounted, firstly. In this research, the position of metropolitian municipalities in Turkish governing structure will be analyzed. Then, their financial resources and local public services demanded from citizens will be presented. After these anaises, the problems of getting these resources and using them are tried to be determined relative to governing and financial management of them. In order to show the findigs of our research, in the last part sample from Erzurum Metropolitian Municipality is used by using administrative and financial data.