Türkiye stenodemini (Heteroptera:miridera) faunası üzerinde sistematik araştırmalar
Contribution to the systematical studies of Turkish stenodemini (Heteroptera:Miridae:Mirinae) from Turkey
  1. Tez No: 10376
  2. Yazar: ERDAL NECİP YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
105 ÖZET Bu çalışmada Stenodemini(HeteropterasMiridae:Mirinae) tribüsünün yurdumuzda bulunan türleri, yayılışları, bulundukları yerler ve konukçularının saptanması amaçlanmıştır. Bu amaç için daha önce yurdumuzun çeşitli yerlerin den toplanıp Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Entomoloji Anabilim Dalı Müzesi'nde saklanan örneklerin incelenmesi ile ilgili literatürün taranması yön temleri uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye'de 6 cinse bağlı 17 tür saptanmıştır. Bunlar Acetropis Fb. cinsine bağlı A.carinata(H.-S.) ve A.sinuata Wgn.j Leptoterna Fb, cinsine bağlı L.dolobrataCL. ) ve L.ferrugata Fn.j Megaloceroea Fb, cinsine bağlı M.recticornis (G. ) ; Notostira Fb. cinsine bağlı N.elongatafG.) ve ff.erraticaCL.) t StenodemaCLp.) cin sine bağlı S.ealcaratumfFn. ). S. trispinosum(Rt. ). S.virens (!.)» S.turanieum Rt.. S.laevigatum Rt. ve S.holsatum(F.)< Trigonotvlus Fb. cinsine bağlı T.ruf ioornis ( G. ). T.pulc- hellus(H.). T.brevipes Jak. ve T.pallidicornis Rt.'dir. Bu çalışmada yurdumuzda bulunan Stenodemini tribüsüne bağlı cins ve türlerin teşhis anahtarları yapılmış, sinonimleri ve genel özellikleri verilmiştir. İncelenen türlerin Dünyadaki ve yurdumuzdaki yayılışları, literatüre dayanılarak konukçuları ile türlerin Türkiye1 deki yayılışları ayrı ayrı haritalar üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY COHTRIBUTIOB' TO THE SYSTEMATICAL STUDIES OP TURKISH STEHODEMIHI (HETEROPTERA:MIRIDAE:MIRINAE) PROM TURKEY The purpose of this study is to bring to the light the distributions, occurences and host plants of the speci es of the Turkish Stenodemini. The materials deposited at the Department of Hant Protection, Faculty of Agriculture, University of Ege/IZMIR were used for examination in this study. As a result of this study, 17 species belonging to the genera of Stenodemini have been examined. These are: Acetropis carinata(H,-S#), A.sinuata Wgn., Leptoterna dolobrataCL.). L.ferrugata (Pn.), Megaloceroea recticornis (G.), No'tostira elongata (G.), N.erratica (L.), Stenodema calcaratum (Pn.), S.trispinosum (Rt.), S.virens (L.).S.tu- ranicum Rt.. S.laevigatum (L.), S.holsatum (P.), Trigono- tylus ruficornis (G.), T.pulchellua H., T.brevipes Jak., T. pallidic ornis (G.). In this study, the keys to the genera and to the species as well as their general characteristics, synonyms, distributions, host plants are given. A separate map showing the distribution of each species in Turkey is also given.