İzmir ilinde bulunan sphenopterini, buprestini ve psilopterini (Coleoptera: buprestidae: buprestinae) tribuslarına bağlı türler üzerinde sistematik araştırmalar
Systematical studies on the species of sphenopterini, buprestini, psilopterini (Coleoptera: buprestidae: buprestinae) in İzmir (Turkey)
  1. Tez No: 10377
  2. Yazar: SERDAR TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEYZİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ABSTRAKT 1987-1989 Yıllarında yürütülen bu çalışmayla, İzmir ilinde bulunan Sphenopterini, Buprestini, Psilopterini (BuprestidaejBuprestinae) tribus ' larına bağlı türlerin sap tanması amaçlanmıştır. Sonuç olarak Sphenoptera,- Bupreatia, Oyphoaoma, Aurigena ve Capnodia cinslerine bağlı toplam 19 türün varlığı ortaya konmuştur. Bunlardan S. glabra ta ve Cyphoaoma curtulum Türkiye faunası için yeni kayıt nite liğindedir. Ayrıca Sphenoptera simulatrix, S. tappeai, Bupreatia araratica ve B.dalmatina türlerinin İzmir ilinde bulunduğu ilk kez ortaya konulmuştur. Çalışma sırasında her tür için, o türün sinonimleri, morfolojileri, yayılış ları ve üzerinden toplandığı bitkiler verilmiştir. ABSTRACT This study was carried out during the years of 1987- 1989. The purpose of this study is to bring the species of Sphenopterini, Buprestini, Psilopterini (Bupreatidae:Bupres- tinae)oc curing in Izmir into light. As a result of this study totaly 19 species belonging to the genera of Sphenop tera, Buprestis, Cyphosoma, Aurigena, Oapnodis have been found out. Two of them namely, S » glabra ta and Oyphoaoma curtulum have been shown as new records for Turkish fauna. Pour of them namely, Sphenoptera simulatrix, S. tappeai, Bupreatia araratica and B. dalmatina heve been found out for the first time in Izmir district. The synonyms, general characteristics, distributions and the plants on which the specimens were collected are given for each species in the text.
Özet (Çeviri)