Türk bankacılık sektörü üzerindeki vergi yükünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 103762
  2. Yazar: AYBÜKE İNCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisi açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan bankacılık sektörü, toplumdaki her kesim ve sektör gibi devletin ağırlıklı olarak gelir elde etme ve ekonomiyi yönlendirme araçlarından birisi olan vergilerden etkilenmektedir. Çalışmada Türk bankacılık sektörünün gelişimi, temel özellikleri ve yapısı açıklandıktan sonra Türk bankacılık sektörünün ödemekle yükümlü olduğu vergiler incelenecek olup, daha sonra bu vergilerin bankaların aynı dönem içinde toplam gelirlerine oranı bulunarak vergi yükleri hesaplandıktan sonra, Türk bankacılık sektörünün ödediği vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı bulunup, bulunan bu oranlar, Türkiye'de ki vergi yükü ve ücretlilerin ödediği vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki paylarıyla mukayese edilecektir. Daha sonra OECD ve bazı yabancı ülkelerdeki vergi yükü oranlarıyla, Türkiye'de ki vergi yükü oranlan kıyaslanacak, Türkiye'de bankalar üzerindeki vergi yükünün düşük olduğu bulunduktan sonra Türkiye'de bankaların karlı çalışıp çalışmadıkları incelenecek ve AB ile Türk bankacılık sektörünün karlılık açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. Yapılan mukayeseler sonucunda Türkiye'de ki vergi yükünün AB ve OECD ülkelerinin altında kaldığı, mali sektörde en büyük paya sahip bankaların ödedikleri vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki nispetinin oldukça düşük olduğu, Türkiye'de bankaların AB ülkeleri bankacılık sektörlerine göre karlı çalışmalarına rağmen, vergi yüklerinin düşük olduğu ve bu düşüklüğün sebebinin, bankaların yapmış oldukları işlemlerin vergi kanunları karşısındaki durumuna ve vergi yükü ile ödeme gücü arasındaki ters oranlı ilişkiden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Banking sector which has a very important status in the economic point of view of Turkey, is under the influence of taxes which is one of the factors leading the economy and getting income for the state as well as every part and sector of the society. In this context, after demonstrating the development of the Turkish banking sector, basic featuring and its structure, the taxes that the Turkish banking sector has to pay will be studied, than the ratio of these taxes to the total income of the banks in the same period will be calculated and their tax responsibility will be figured out. After calculating the tax responsibility of the banks that way, share of the taxes paid by the banks to the total taxes paid will be found out, and this ratio will be compared to the share of tax responsibility and the total taxes paid by the employee. Later on tax responsibility in the OECO and some other countries will e compared to the tax responsibility in Turkey, after finding that the tax responsibility of the banks in Turkey is lower, it will be studied if the banks in Turkey worked efficiently and benefit featurings of the banks in European Community and the Turkish banking system will be evaluated. As a result of the comparison, we concluded that the tax ratio in Turkey remains under the rate of European Community and the OECD countries, the tax ratio of the banks which has the biggest share in the financial sector is quite below the total tax incomes; though banks in Turkey work more benefitably they have less tax responsibility and the reason for this a low ratio is originated because of the status between the job done by the banks as Per the Tax Laws and the opposite rated relations between the tax ratio and the financial power. n