Risk yönetimi açısından opsiyon piyasalar: Avrupa borsalarından örnekler
Option markets in risk management: Examples from European stock markets
- Tez No: 103763
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BANU DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışma, risk yönetimi açısından opsiyon piyasalann önemini Avrupa borsalanndan örnekler vererek tartışarak, Avrupa Birliği'ne aday ülke olan Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin mali piyasalan ile entegrasyonunu ivedileştirmesinde opsiyon piyasalann uygulanabilirliği ve kurulması ön görülen bir opsiyon piyasasının Türk mali sektörüne olası etkileri üzerinde durmaktadır. İlk bölümde risk yönetimi ve yatırımcılann gelecekteki belirsizlikler karşısında oluşabilecek kayıplardan korunmalarında risk yönetiminde kullanılan finansal vadeli araçlar tanıtılarak bu araçlardan opsiyon sözleşmeleri ve bu sözleşmelerin önemi, ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde ise endeks, faiz oranı, döviz ve hisse senedi piyasalarındaki belirsizlikler karşısında opsiyon sözleşmeler kullanarak riskten korunma stratejileri hakkında bilgi verilmekte ve ilerleyen kısımda ise opsiyon sözleşmelerin fiyatlandırılması anlatılmaktadır. Son bölümde, Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki finansal vadeli işlemler borsalannda opsiyon piyasalar hakkında bilgi verilerek, Avrupa Birliği üyesi olan ve ekonomik olarak Birlik üyesi ülkelerden Türk mali piyasasına en yakın olan Yunanistan'daki Atina Vadeli işlemler Borsası örnek gösterilerek Türkiye'de kurulması ön görülen olası bir opsiyon piyasasının olası etkileri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is discussing the importance of option markets in risk management, giving examples from European stock markets and searching the possible effects of option markets in Turkey which is a member country candidate of European Union(EU) in order to accelerate the harmonization of her financial markets with European Union. In the first part, risk management and the financial futures tools which are used by investors to protect againist losses due to uncertainties in the future, are being introduced. The option contracts, one of the financial futures markets tools, the importance of these contracts and sorts of these contracts are given. In the second part of the study, information about option strategies to hedge from the uncertainties and risks in indices, exchange rate, interest rate, equity markets is given and then the pricing of option contracts are described. Finally, option markets in the financial futures markets of European Union member countries are introduced, Athens Derivatives Exchange market in Greece, which is EU member, has similar economic structure with Turkish financial markets among EU countries, is shown as an example to establish such a financial futures market in Turkey and possible effects of possible financial futures market in Turkey are discussed. VI