Bütünleşik üretim sistemi planlaması ve bir uygulama
Aggregate production system planning and an application
  1. Tez No: 103761
  2. Yazar: Ş. BERKER ÇAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Yöneylem araştırması konuları içerisinde yer alan Bütünleşik Üretim Planlama, Üretim Planlama ve Kontrol çalışmalarında kullanılan araçlardan biridir. Bütünleşik Üretim Planlama'da İnisiyatif, Çizelgeleme ve Matematiksel yaklaşımlar yardımıyla ileriye dönük olarak, öngörülerden hareket ederek maliyetlerin minimizasyonu ya da kazancın maximizasyonu amaçlanmaktadır. Yapılan bu çalışmanın uygulama bölümünde problemin maliyetinin minimizasyonu yönüyle ilgilenilmiş olup bu bağlamda alternatif çözümler türetilmiştir. Bu çalışmada Üretim Planlama ve Kontrol sistemi içerisinde temel kavramlara yer verilmiş olup, uygulamada kullanılan araç ve yönteme ilişkin açıklamalardan sonra uygulama aşamasına geçilmiştir. Bu aşamada değişik çözüm alternatifleri üretilebilmesi amacıyla üretim sistemi içerisinde kullanılabilecek kontrol edilebilir değişkenler tespit edilip, maliyetlerin minimizasyonu amacıyla alternatif modeller geliştirilmiş ve bu modellerin çözümleri elde edilmiştir. Elde edilen bu çözümler arasında en uygunu seçilerek işletmenin karar mekanizmalarına destek verilmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aggregate production planning is a technique that which is placed in operation research area, is being used in production planning and control activities. In aggregate planning with the help of Inuititive, Graphical and Mathematical approaches, is aimed to minimize costs or maximize profits using the forecasts. It is interested with the part of the minimization of the costs and within that alternative solutions are generated, in the application part of this study. The basis notations of production and control process are presented and after the presentation of methods, the other steps and the explanation have been introduced in application. At the last stage of this study, the requested meaningfull decision variables have denoted and used to perform alternative production models. Each model consist of decision variables has been solved by using package program and the best solution between alternatives has been determined to suggest the best combinations of the variables to the decision makers of the business. VII